Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Historia motoryzacji

Samochody zabytkowe

Data publikacji: Autor: Rozmawiał Aureliusz Mikos

 Rozmowa z Andrzejem Jastrzębskim - z-cą dyrektora oddziału, rzeczoznawcą certyfikowanym.

Rozmowa z Andrzejem Jastrzębskim - z-cą dyrektora oddziału, rzeczoznawcą certyfikowanym

- Coraz więcej osób zainteresowanych jest starymi samochodami. Czy możemy podać definicję pojazdu zabytkowego?
- Klasyfikację pojazdów zabytkowych wprowadziła Międzynarodowa Federacja Pojazdów Zabytkowych. Według tejże federacji, o samochodzie możemy powiedzieć, że jest zabytkowy, jeżeli ma minimum 25 lat od daty zaprzestania produkcji danego modelu. Federacja wprowadziła też 5 kategorii wiekowych zabytkowych pojazdów. Do pierwszej należą pojazdy najstarsze, wyprodukowane do 31 grudnia 1904 roku. Druga grupa to pojazdy wyprodukowane pomiędzy 1 stycznia 1905 roku a 31 grudnia 1918 roku. Do trzeciej grupy należą pojazdy z produkcji 1919-1930. Czwarta grupa to pojazdy z lat 1930-1945. Wreszcie grupa piąta to pojazdy wyprodukowane w latach 1945- 1976. Są jednak odstępstwa, kiedy pojazd zabytkowy nie musi spełniać wymogów wiekowych. Gdy auto stanowi uzupełnienie istniejącej kolekcji co najmniej 3 pojazdów, (np. ktoś posiada 3 Mercedesy zabytkowe i jako kolejny wiekiem model potrzebne jest mu auto nie mieszczące się w żadnej z wymienionych grup wiekowych) może być "młodsze".

- Wiele aut zabytkowych jest odbudowanych przy użyciu nowych lub specjalnie dorabianych części. Czy są jakieś wymagania w tym przypadku?
- Pojazd zabytkowy musi mieć określone części oryginalne. W sumie co najmniej 75%, jednak Konserwator Zabytków nie sprecyzował dotychczas, czy liczy się to w samych częściach, czy też w ich wartości. Silnik, karoseria, zawieszenie - koniecznie. Nie muszą być natomiast oryginalne elementy gumowe, szyby, akumulator, świece zapłonowe. Istnieje też na świecie podział na pojazdy w pełni oryginalne - 100 proc. lub odrestaurowane, to znaczy mające pewne części dorobione. Są też wreszcie wierne kopie starych samochodów, ale wykonane ze współczesnych części.

- Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która w większości weszła w życie od 1 stycznia tego roku, wprowadziła pewne unormowania dotyczące pojazdów zabytkowych.
- W krajach Europy Zachodniej samochody zabytkowe są dopuszczone do ruchu na specjalnych zasadach. Mogą się poruszać z prędkością do 50 km/h. W Polsce bywały kłopoty z dopuszczeniem do ruchu pojazdu zabytkowego. Nowelizacja Kodeksu drogowego nieco porządkuje  kwestie związane z pojazdami zabytkowymi. W myśl ustawy pojazd wyrejestrowany można ponownie zarejestrować, jeżeli jest: zabytkowy lub mający co najmniej 25 lat, którego model nie jest produkowany od lat 15, uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. Kolejny ważny zapis mówi, że pojazdy zarejestrowane jako zabytkowe nie wymagają obowiązkowych, okresowych badań technicznych. Pojazdy wpisane do rejestru pojazdów zabytkowych otrzymują przy rejestracji żółte tablice, specjalny wzór przeznaczony dla tego typu pojazdów.

- Czy wolno importować do Polski stare zabytkowe auta?
- Od 1 stycznia 2002 roku można sprowadzać do Polski samochody bez ograniczenia wieku i bez cła, ale pod warunkiem, że są importowane z krajów Unii Europejskiej. Jeśli importer posiada zaświadczenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (wydane na podstawie opinii rzeczoznawcy), o tym, iż dany pojazd jest rzeczywiście zabytkiem, wówczas nie trzeba płacić cła i podatku niezależnie od tego, skąd jest importowany.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Prezes (gość)

    Bardzo dobry artykul, takich informacji szukalem, zaczynam sie starac o zulte blachy !! :-)

  • sd (gość)

    ja bym najpierw o dobry słownik ...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości