Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Scania R730: królowa mocy na zamku Książ

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Scania R730: królowa mocy na zamku Książ W piątek, 18 marca, na polskie drogi wyjechała pierwsza i jedyna w naszym kraju Scania V8 z silnikiem o mocy 730 KM. Kluczyki do obecnie najmocniejszej ciężarówki w Polsce, jak na przyszłą Królową Szos przystało, nowemu właścicielowi przekazano na zamku Książ w Wałbrzychu.

Nie ma takiej drugiego ciągnika siodłowego w kraju. Scania R730 to najmocniejsza seryjnie produkowana ciężarówka świata. Napędza ją 730-konny silnik V8 osiągający moment obrotowy rzędu 3500 Nm. Nie dziwi więc, że przekazaniu kluczyków do pierwszego zakupionego w Polsce egzemplarza musiała towarzyszyć wyjątkowa oprawa. Uroczyste uruchomienie silnika nastąpiło 18 marca na dziedzińcu jednej z Pereł Dolnego Śląska – XIII-wieczego zamku Książ. – V8 to następca legendarnej linii silników z ponad 40-letnią tradycją, a Scania R730 posiada najmocniejszą wersję tej jednostki – powiedział Paweł Paluch ze Scania Polska.

Szczęśliwym posiadaczem pierwszej w kraju Scanii R730 jest Stefan Dynerowicz, właściciel Przedsiębiorstwa Transportu Zagranicznego z Witkowa Śląskiego. – Mówiąc szczerze, w momencie składania zamówienia nie wiedziałem, że stanę się posiadaczem pierwszego takiego pojazdu w Polsce – powiedział przedsiębiorca. – „Królowa szos” będzie, póki co, pełniła funkcję reprezentacyjnego modelu w naszej międzynarodowej flocie. Mam jednak wobec niej plany, które pozwolą wykorzystać pełnię jej mocy i możliwości. Na razie nie mogę powiedzieć więcej – tak o motywach zakupu tajemniczo opowiedział Pan Stefan.

Paweł Puzio

Scania R730: królowa mocy na zamku Książ
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Scania R730: królowa mocy na zamku Książ

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • pablo (gość)

  A volvo fh16 750 kto napisal ten artykul aàaaa osiol

 • pablo (gość)

  Jezdzilem jednym i drugim i moj glos dla volvo jest lepsze

 • ban (gość)

  pablo (gość) zwróc uwage na date kiedy sie artykuł ukazał. typowy kierowca z Ciebie. tylko sie czepia a nic nie wie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości