Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seat Ibiza 1.2

Piotr Robakowski
W koncernie Volkswagena, Seat przypisany jest, obok Porsche i Lamborghini do grupy pojazdów sportowych. Stąd nie tylko stylistyka nowych modeli hiszpańskiego producenta, ale także zawieszenie i silniki zaskakują sportowym charakterem.

Oczywiście trudno uznać model z silnikiem o pojemności 1.2 litra i mocy 65 KM, za pojazd o sportowych aspiracjach.**Nadwozie
Choć Ibiza w obecnej postaci jest zupełnie innym autem niż model o tej samej nazwie sprzed kilku lat patrząc z boku widać wyraźne podobieństwo. Niektórzy zauważają także podobieństwo do Alfy Romeo 147 - twórcą obydwu samochodów był ten sam - podkupiony przez Seata - stylista Walter da Silva. Z przodu i z tyłu wątpliwości już nie ma - stylizacja tych części nadwozia wyraźnie zmieniła się w porównaniu z poprzednią generacją Ibizy. W wersji Stella przednie reflektory mają wspólny odbłyśnik dla świateł mijania i drogowych. Począwszy od odmiany Signo odbłyśniki są dwa. Dzięki temu światła są skuteczniejsze. W odróżnieniu od bliźniaczej Skody Fabii, Ibiza występuje w wersji trzy- i pięciodrzwiowej wersji nadwozia.
Silnik
Jako jeden z pierwszych, zalety trzycylindrowej benzynowej jednostki napędowej odkrył Opel, który silniki tego typu stosuje już od kilku lat w modelu Corsa. Seat, a właściwie koncern Volkswagena, poszedł nieco dalej, oferując w swoich miejskich autach dwie odmiany takiego silnika. Mniej wymagający mogą zdecydować się na wersję z dwoma zaworami na cylinder, o mocy 55 KM. W testowym aucie znalazła się wersja z czterema zaworami na cylinder (12 zaworów) o mocy 64 KM. To podstawowy silnik w tym modelu - słabsza wersja dostępna jest w VW Polo. Do jazdy po mieście dysponujący mocą 64 KM motor wystarcza w zupełności - na trasie brakuje czasami mocy i drażnić może wysoki ton pracy silnika - kojarzy się z tramwajem.
Wnętrze
Na pierwszy rzut oka robi bardzo dobre wrażenie. Niestety, dość szybko okazuje się, że dobrej jakości jest tylko górna, ciemniejsza część deski rozdzielczej. Szare plastiki są twarde i dość łatwo je zarysować, co nie wygląda zbyt estetycznie. Plus za stylizację deski rozdzielczej - prezentuje się znacznie lepiej, niż w monotonnym modelu Skoda Fabia. Trójramienna kierownica dobrze leży w dłoni, jest regulowana w dwóch płaszczyznach, co ułatwia zajęcie wygodniej pozycji kierowcy. Radio umieszczono dość wysoko, wyżej znalazły się tylko okrągłe dysze nawiewów. Włącznik świateł typowy dla grupy VW - pokrętło po lewej stronie kierownicy.
Wyposażenie
Seat, niezależnie od modelu i wersji wyposażenia, nie ma się czego wstydzić. Nawet w najtańszych odmianach Stella auta z Martorell są wyposażone w dwie poduszki gazowe, wspomaganie układu kierowniczego, ABS i centralne ryglowanie zamków. W testowym modelu - Signo - znalazły się także halogeny, elektrycznie sterowane szyby w drzwiach, a także dostępny za dopłatą radioodtwarzacz. Na liście opcji są także boczne poduszki gazowe, klimatyzacja (także automatyczna), felgi z lekkich stopów, alarm a nawet tempomat. Ibiza z silnikiem 1.2 jest oferowana tylko w dwóch odmianach wyposażenia - Stella i Signo. Chętni na wersję Sport muszą zdecydować się na auto z silnikiem 1.4 16V o mocy 100 KM lub Diesla TDI.
Dane techniczne**

ModelSeat Ibiza 1.2
Pojemność skokowa (cm sześć.)1198
Moc maks. (KM)64
Długość (mm)3955
Szerokość (mm)1700
Wysokość (mm)1440
Rozstaw osi (mm)2460
Prędkość maksymalna (km/h)165
Przyspieszenie 0-100 km/h (sek) 14,9
Średnie zużycie paliwa5,9
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty