Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38786 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Seat Ibiza 1.4

Data publikacji: Autor: tekst i zdjęcia: Piotr Myszor

 Ma dwie twarze. Przy niższych obrotach silnika jest stateczny i dość leniwy, ale po przekroczeniu 4 tys. staje się szybkim autem o sportowym zacięciu.

Seat ibiza 1,4

Seat ibiza w swojej nowej postaci jest jeszcze bardziej "usportowionym" autkiem niż w poprzedniej. Bardziej dynamiczna jest sylwetka i stylizacja nadwozia. Zawieszenie także stało się twardsze. Samochód lepiej czuje się więc na równym asfalcie, lepiej pokonuje zakręty, jest bardziej stabilny. Niestety odbija się to nieco na komforcie jazdy dziurawymi drogami. Trzeba się przygotować na tępe i wyraźne uderzenia o nierówności, ale i z nimi samochód może sobie poradzić. Podczas podróży z Warszawy uciekałem nocą z korka na "gierkówce" jadąc przez pola (taką drogą jak na zdjęciach samochodu). Przebyłem tą drogę dość szybko, bez strat w moim uzębieniu i podwoziu czy zderzakach ibizy.

W zawieszeniu ibizy połączono sztywne amortyzatory z miękkimi sprężynami, więc wyboje choć wyraźnie odczuwalne, można w tym aucie znieść. Zachowanie samochodu na drodze poprawia seryjnie montowany ABS, a dobre hamulce dają kierowcy większe poczucie bezpieczeństwa. Twarde fotele z mocnym trzymaniem bocznym pomagają w dynamicznej jeździe. Na szczęście są dość ergonomicznie zaprojektowane, i nie męczą na dłuższych trasach.

Jeździłem samochodem ze stukonnym silnikiem 1,4 l. Kiedy wyprowadziłem samochód ze stacji serwisowej, gdzie go odbierałem, byłem raczej rozczarowany. Po stukonnym silniku spodziewałem się więcej. Mimo naciskania pedału gazu samochód szedł do przodu dość opornie, bez większego entuzjazmu. Na szczęście uprzedzono mnie, żebym ocenił go dopiero po przekroczeniu 4000 obrotów. Faktycznie, kiedy już wyjechałem poza miasto i mogłem się nieco rozpędzić, samochód zaczął inaczej się zachowywać. Przyspieszał chętnie i szybko reagował na gaz, umożliwiając skuteczne wyprzedzanie. Można więc powiedzieć, że ta wersja ma dwie twarze - stateczną i spokojną przy wolnym toczeniu się miejskimi ulicami i dynamiczną, szybką na drogi, umożliwiające taką jazdę.

Wnętrze jest nieco ciekawiej wykończone niż w poprzedniej generacji. Wykorzystano lepsze materiały, bardziej zróżnicowane plastyki. Nadal jest to wnętrze tańszego auta, ale przyjemne i wygodne. Okrągłe zegary o wloty powietrza oraz zwrócenie konsoli środkowej do kierowcy nadają wnętrzu bardziej sportowego charakteru.

model seat ibiza renault clio toyota yaris
silnik 1,4 1,4 1,5
moc (KM) 100 98 105
maks. moment obr (Nm) 126 127 143
prędkość maks. (km/h) 191 185 180
przyspieszenie 0 - 100 km/h (s) 11,2 10,5 9,0
spalanie (l/100 km) 6,9 6,7 6,8
cena (PLN) 48 000 43 000 60 000

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

SEAT Ibiza zdjęcia

SEAT Ibiza dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

SEAT Ibiza Cena

Części dla marki SEAT

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

477 zł