Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Seniorzy na drodze. O czym pamiętać?

Data publikacji: Autor: (mm) Policja.pl

Fot. Archiwum W 2015 r. prawie 30% ofiar śmiertelnych wypadków stanowiły starsze osoby. Wraz z wiekiem zazwyczaj przychodzi ostrożność i rozwaga, ale też wolniejsza adaptacja do warunków drogowych, obniżenie sprawności czy błędy przy ocenie sytuacji drogowej.

Fot. Archiwum W 2015 roku śmierć w wypadkach drogowych poniosło 835 osób powyżej 60-tego roku życia, a 7033 odniosło obrażenia. Ze statystyki wynika, że aż 28,4% ofiar śmiertelnych wypadków to starsze osoby. Najwięcej seniorów ginie jako piesi. W 2015 roku było to 415 ofiar śmiertelnych, tj. 45% wszystkich pieszych zabitych w wypadkach drogowych.  

Przypomnijmy, że za „osoby starsze” przyjęto te, które przekroczyły 60 rok życia, z czym nie wszyscy się godzą, bo w tym gronie mamy całe rzesze kierowców zawodowych i amatorów, dysponujących wieloletnim doświadczeniem. „Z wiekiem przychodzą ostrożność i rozwaga” – twierdzą słusznie.

Seniorzy są grupą niejednorodną, bardzo często decyduje o tym wiek, stan zdrowia, styl życia i aktywność. Z czasem jednak mogą problemy ze wzrokiem, słuchem, koncentracją, elastycznością mięśni. Osoby, które są już w podeszłym wieku, mają mniej fizycznych i psychicznych możliwości, aby radzić sobie w warunkach nasilonego ruchu miejskiego. Ich zachowanie na jezdni charakteryzuje często niepewność i występowanie reakcji lękowych, niekiedy nawet przeradzających się w agresję.

Mimo ogólnej dobrej kondycji, w organizmie starszej osoby zachodzą zmiany, które rzutują na jej mobilność w ruchu drogowym. Z dostępnych badań wiadomo, że osoby po „60”:

 • wolniej adaptują się do zmiennych warunków drogowych;
 • popełniają błędy przy ocenie sytuacji drogowej np. ocenie odległości pojazdu;
 • z racji wieku, niektórzy domagają się, aby kierowcy ustępowali im pierwszeństwa, nawet, gdy łamią przepisy ruchu drogowego np. przechodząc na czerwonym świetle, bądź poza przejściami dla pieszych („bo tak jest bliżej”…);
 • nie zawsze śledzą zmiany w przepisach prawa o ruchu drogowym;
 • nie chcą się pogodzić z obniżeniem swojej sprawności.

Wypadek dla starszej osoby jest szczególnie niebezpieczny. Leczenie obrażeń u seniorów to długotrwały proces, a odzyskanie pełnej sprawności często jest zupełnie niemożliwe. Ryzyko śmierci 70-lataka uczestniczącego w wypadku drogowym jest trzykrotnie wyższe niż 25-latka.

Na widok seniora wolno przechodzącego przez jezdnię, każdy kierowca powinien cierpliwie poczekać. Bardzo ważne jest stosowanie przez kierujących zasady szczególnej ostrożności, gdy starsza osoba w sposób widoczny nie radzi sobie w ruchu drogowym -  wolno chodzi, nie rozgląda się lub też wkracza na jezdnię poza przejściem, czy też porusza się po jezdni niewłaściwą strona drogi. To dla kierowcy sygnał, że należy zmniejszyć prędkość i obserwować uważnie jej zachowanie. Seniorom natomiast zalecamy przede wszystkim ostrożność, w konfrontacji z samochodem nie mają przecież szans.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ania (gość)

  totalne bzdury,

 • yurek (gość)

  Przestańcie wklejać te policyjne, propagandowe bzdury. Wrzucanie do jednego worka ofiar wypadków i sprawców tych wypadków, aby potem uzasadnić błędną tezę, jakoby starsi ludzie są źli itd, to czysta manipulacja.

 • Starzec kierowca (gość)

  Jak można dopuszczać do kierowania pojazdem osobę po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego,który utyka? Podobnie 75 letni kierowca,który powłóczy stopami chodząc, stanowi zagrożenie dla życia innych.

 • piotr (gość)

  młodzi szybko adaptuja sie do nasilonego ruchu drogowego dlatego czesto owijaja swe auta na drzewach

 • sprawiedliwy (gość)

  Polowanie na pieszych to normalka w tym dzikim kraju.

 • Nad (gość)

  Pierdu pierdu. A ja kiedy widzę "pełonosprawnego" niby kierowcę w czapeczce z daszkiem odwróconym na plecy, to wiem, że seniorzy to aniołki zakierownicą.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości