Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Serwisowanie klimatyzacji. Nowe regulacje UE ws. uprawnień

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Klimatyzacja samochodowa to ostatnio gorący temat. Wszystko przez nowe regulacje Unii Europejskiej dotyczące warsztatów zajmujących się tymi urządzeniami, które obowiązują od stycznia.

Fot. TVN Turbo/x-newsKażdy pracownik musi wyrobić nowe uprawnienia do naprawy, gdyż poprzednie straciły już ważność. Koszt przeszkolenia jednego pracownika z zakresu budowy, działania, obsługi i serwisu klimatyzacji, to blisko 500 zł. 

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Zdaniem mechaników to bezsensowne działanie. Zwracają uwagę, że warsztaty kupując urządzenie do serwisowania klimatyzacji, kurs obsługi dostają gratis. Podkreślają również, że urządzenia dostępne na rynku nie pozwalają np. na przypadkowe rozszczelnienie układu, czy wypuszczenie czynnika do atmosfery.

Za niedopełnienie tych przepisów mocno może ucierpieć pracodawca. Maksymalna wysokość grzywny wynosi nawet 30 tysięcy złotych.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • JA (gość)

  A wszystkie frmy certyfikujące dające zezwolenie urzędy nadzorujące czytaj sama góra znów będzie w warsziafce. I jak tutaj rozwijać region jak wszystkie etaty opłacane z naszych certyfikatów uprawnień i innych dupereli które są kompletnie niepotrzebne na wolnym rynku muszą płacić haracz do stolycy

 • kizia mizia (gość)

  jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o KASE........

 • makki (gość)

  i pewnie co rok trzeba odnawiać cudowne uprawnienia.

 • R134A (gość)

  Za chwilę bracia ukraińcy, białorusini i rosjanie pomogą rozwiązać problem euro-eko-oszołomów, lokując przy granicy odpowiednie warsztaty obsługi klimatyzacji samochodowych. Taniej będzie tam dojechać niż się chrzanić z tutejszymi przepisami.

 • KLIMATYZACJA (gość)

  ZACHCIAŁO SIE ZAWSZONEJ UE TO SIE MA BARANY.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości