Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć Artykuł sponsorowany

Sezon motocyklowy. Obowiązki użytkownika jednośladu

Data publikacji: Autor: Artykuł sponsorowany

Fot. materiały partnera zewnętrznego Początek sezonu to dla miłośników motocykli najlepszy czas w roku. Mogą wówczas zaplanować wyjazdy na różne zloty odbywające się w całym kraju. Prowadzenie jednośladu to jednak nie tylko same przyjemności. To również ogromna odpowiedzialność i zbiór obowiązków, których trzeba dopilnować. Co do nich należy?

Dbałość o stan techniczny pojazdu

To najważniejszy punkt na całej liście. Zdarza się bowiem, że wielu fanów szybkiej jazdy wyjeżdża na drogę, nie mając świadomości tego, czy wszystkie elementy ich środka lokomocji są sprawne. Później, na przykład w trakcie kontroli drogowej, okazuje się, że nie może on uczestniczyć w ruchu. Dobrze jest zatem zadbać o wcześniejsze sprawdzenie wszystkich najważniejszych układów. Szczególną uwagę warto zwrócić na te odpowiedzialne za właściwe działanie hamulców i napędu. Nie można też pominąć sprawdzenia układu elektrycznego i poziomu wszystkich płynów eksploatacyjnych. Warto skorzystać przy tym z usług i wiedzy profesjonalistów.

Dobór odpowiedniego stroju

Wraz z nadejściem dobrej pogody na ulice wyjeżdża coraz więcej fanów „dwóch kółek”. Muszą oni dbać o to, by na czas podróży założyć na siebie odpowiedni strój. Jego podstawowym elementem jest oczywiście kask chroniący głowę. Dostępny jest w wielu różnych odsłonach, ale przede wszystkim musi wpływać na wzrost bezpieczeństwa na drodze. W zależności od upodobań można zatem wybrać ten, który szczelnie otula całą głowę, jak i taki, który zapewnia lepszy przepływ powietrza. Niedopuszczalne jest jednak to, by podróżować bez jakiejkolwiek ochrony. Ponadto warto pomyśleć też o odpowiednich goglach na oczy, kombinezonie i elementach garderoby, które osłaniają stopy, dłonie, nogi i plecy. Najbardziej wskazane są ubrania wykonane z grubej skóry. Ona, w razie kolizji, amortyzuje upadek i pozwala na to, aby kontakt z asfaltem skutkował jak najmniejszą liczbą różnorakich zranień. Warto pamiętać też o właściwie dobranych, specjalistycznych butach. O ich ogromnym znaczeniu przypominają co roku wszyscy eksperci.

Zdrowy rozsądek

Fot. materiały partnera zewnętrznego Mówi się o nim od lat, ale wciąż brakuje go wielu kierowcom. Muszą oni jednak pamiętać, że o swoim bezpieczeństwie decydują sami. Przed tragicznymi skutkami nieodpowiedzialnych decyzji i manewrów nie ustrzeże ich strój warty nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W zetknięciu z rozpędzonym samochodem mają bowiem niewielkie szanse na uniknięcie obrażeń. Przed zgubnymi skutkami brawury ostrzegają ustawione przy drogach krzyże z zatkniętymi na ich czubkach kaskami motocyklowymi. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że nawet niewielki błąd może kosztować życie. Nie warto zatem przeceniać możliwości zarówno swoich, jak i silnika, który napędza jednoślad. Zbytnia ufność ma często opłakane skutki. Przypominają o tym często funkcjonariusze policji. To właśnie oni co roku prowadzą odpowiednie statystyki. Nieustannie wynika z nich, że na ulicach polskich miast wciąż ginie zbyt wielu młodych motocyklistów.

Dobór pojazdu do umiejętności

Trzeba przyznać, że wciąż dochodzi do sytuacji, w których niedoświadczeni kierowcy zasiadają za kierownicą maszyn o bardzo mocnych, pojemnych silnikach. Brak odpowiednich umiejętności prowadzenia w połączeniu z takim motorem nie wróży dobrze. Najczęściej taki mariaż kończy się źle. Problemem nie jest jednak wywrócenie się na asfalcie i zniszczenie drogiego pojazdu. Znacznie poważniejszą konsekwencją jest sprowadzenie niebezpieczeństwa na siebie i innych kierujących. Warto o tym pamiętać.
Przestrzeganie zasad ruchu drogowego

Uwaga ta wydaje się wręcz oczywista, ale niewielu się do niej stosuje. Tymczasem trzeba przyznać, że ograniczenia obowiązujące na polskich drogach nie są respektowane. Dotyczy to zarówno kierowców motocyklów, jak i samochodów. Dobrze uświadomić sobie zatem, że jazda z nadmierną prędkością i nieustępowanie pierwszeństwa są podstawowymi przewinieniami polskich kierowców. Najczęściej to właśnie one przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dobrze jest zatem przestrzegać prawa, by uniknąć mandatu i bezpiecznie dojechać do celu podróży.

Jak można się przekonać, przestrzeganie opisanego tu swoistego kodeksu może mieć niebagatelne znaczenie. Jesteśmy przekonani, że zasadniczo wpływa na bezpieczeństwo podróży i daje gwarancję dotrwania w dobrym zdrowiu aż do zakończenia sezonu. Życzymy tego wszystkim fanom motoryzacji. Dla wszystkich fanów jednośladów nasz partner, serwis www.nokautmoto.pl, prezentuje niezwykle ciekawe artykuły.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Mieszkańcy Jędrzychowa (gość)

    Wczoraj ponad godzinę przed północą po Jędrzychowie szalał idiota, który nie tylko gnał ponad 100 km/h, ale budził wszystkich śpiących.

  • Kolejna plaga ( A.D. 2017 ) u bram PL (gość)

    Ledwo ciepełko się pojawiło, zaistniało na drogach, szosach, jezdniach potworne nieszczęście w postaci 2 kołowych człekopodobnych, o zwierzęcych instynktach, aroganckich istot. Panowie - kierowcy aut uważajcie - to dwukołowe cholerstwo jest wszędzie ! Do tego kretyńskie przepisy dają takiemu ćwokowi, np "z rowera" szereg chorych forów i uprawnień skutecznie zatruwających życie kierowcom aut osobowych i pieszym na przejściach i chodnikach. Znowu po sezonie dziesiątki kierowców będzie miało spieprzony życiorys, sumienie, przez takiego dwukołowego kamikadze, któremu "się wydawało", że....i wturlał się pod auto.

  • rolnik z małopolski (gość)

    Jestem motocyklistą od trzech lat . nabieram umiejętności , ... i zawsze się trochę boję . O co ? Najbardziej o to że kierowca z samochodu mnie nie zobaczy .. lub nie usłyszy .!! Najgorszy jest początek sezonu i koniec . Kiedy po zimie wyjeżdzamy na drogi a mobile zapominają że jest coś takiego jak motor . Widziałem ostatnio trzy zdarzenia z udziałem motocyklistów. Zawsze było to wymuszenie pierwszeństwa na motocykliście ............

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości