Shell Eco-marathon 2016. Jak daleko można zajechać na litrze paliwa?
Data publikacji: Autor: (ip)

- Od 30 lat Shell Eco-marathon dostarcza inspiracji zdolnym młodym naukowcom z całego świata, by mogli samodzielnie zaprojektować i zbudować innowacyjne, energooszczędne pojazdy – powiedział Erik Bonino, prezes Shell w Wielkiej Brytanii. „Cieszę się, że tegoroczną edycję Shell Eco-marathon organizujemy właśnie w Londynie podczas festiwalu Make the Future. Będzie to doskonała okazja, aby przyjrzeć się studentom, dla których technologia, kreatywność i nauka nie znają granic – dodał Bonino.
Organizatorzy Shell Eco-marathon zapraszają studentów do zaprojektowania i skonstruowania pojazdów, które przejadą możliwie najdłuższą odległość na ekwiwalencie jednego litra paliwa.
Polska reprezentacja na Shell Eco-marathon 2016:
- ELVIC TEAM z Politechniki Lubelskiej
- Green Arrow z Politechniki Warszawskiej
- Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej
- Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej
- SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej
- Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej
- Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie
Zawody Shell Eco-marathon odbywają się w Europie już po raz 31., a Polska uczestniczy w nich od 11 lat.– Z każdym rokiem poprzeczka stawiana przed drużynami jest coraz wyżej. Coraz bardziej restrykcyjne są też wymagania. Cieszymy się, że reprezentacja zespołów z Polski mimo to nadal jest bardzo liczna i wierzymy w kolejne sukcesy naszych studentów” – zaznaczył Paweł Odrzywołek, dyrektor zarządzający siecią stacji Shell Polska.
Redakcja poleca:
Fiat 124 Spider. Powrót do przeszłości
Kto i czym monitoruje polskie drogi?
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych
– Shell Eco-marathon to również doskonała szansa dla polskich drużyn na zaprezentowanie swoich umiejętności przed kolegami z całego świata, wymianę doświadczeń oraz rozmowę z ekspertami. To wspaniale móc znów zobaczyć tak wielu zdolnych ludzi w jednym miejscu – dodaje Wojciech Winkler, rzecznik prasowy Shell Polska.
Pierwsza edycja Shell Eco-marathon odbyła się w 1985 r. Podczas tego wyścigu zwycięski pojazd przejechał 680 kilometrów na jednym litrze paliwa. Obecnie zauważyć można zróżnicowane podejście uczestników do kwestii konstrukcji swoich maszyn. Począwszy od użycia drukarek 3D po wykorzystywanie zastępczych źródeł energii, innych niż paliwo. Obecny rekord wynosi 3771 kilometrów przejechanych na jednym litrze paliwa – wystarczająco, aby dotrzeć z Londynu do Rzymu i z powrotem.