Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Siedmiobiegowy automat

Data publikacji: Autor: (w)

Mercedes-Benz zaprezentował pierwszą w świecie, automatyczną 7-przekładniową skrzynię biegów.

Nowa przekładnia już od jesieni tego roku będzie stosowana w samochodach osobowych Mercedesa, wyposażonych w ośmiocylindrowe silniki. Ma służyć kierowcom modeli E 500, S 430, S 500, CL 500 i SL 500, w których zastąpi stosowane dotychczas 5-przekładniowe automaty.

7-biegowa przekładnia automatyczna charakteryzuje się lepszymi walorami eksploatacyjnymi niż dotychczasowe przekładnie. Między innymi redukuje zużycie paliwa. W cyklu mieszanym apetyt na benzynę zmniejsza się przeciętnie o 0,6 litra na 100 km. Oszczędność taka może się wydać niewielka w zestawieniu z zasobnością portfela posiadaczy najdroższych mercedesów (tylko w takich będą nowe skrzynie) i ceną tych pojazdów, ale w tym przypadku nie tylko pieniądze się liczą. Mniejsze zużycie paliwa to także niższa emisja szkodliwych produktów spalania.

Nowy automat poprawia dynamikę - przyśpieszenie od 0 do 100 km/godz. trwa o 0,3 sek. krócej. Auto jest szybsze podczas przyspieszania z prędkości 60 do 120 km/godz. - to ważne podczas wyprzedzania w normalnych warunkach drogowych.

7-biegowy automat to piąta generacja automatycznych skrzyń biegów produkowanych przez Mercedes-Benz. Poczynając od 1959 roku, fabryka w Stuttgarcie wyprodukowała już ponad milion automatycznych przekładni. Automat jest standardem w modelach klasy S. Spośród modeli klasy E automatyczne skrzynie biegów posiada około 88 procent, 65 procent to poziom wyposażenia w nie limuzyn klasy C.

Przeczytaj też: Siedmiostopniowe mercedesy

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości