Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Silnik samochodu - jak przedłużyć jego żywotność?

Data publikacji: Autor: Materiał partnera zewnętrznego

Jak zwiększyć trwałość silnika w aucie? Czy to w ogóle możliwe, czy też współczesne auta to jednorazówki, które nie są w stanie pokonać bezawaryjnie więcej niż 200 tysięcy kilometrów? Cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Mamy jednak kilka pomysłów na to, jak nieco pomóc silnikowi przetrwać i bez bardzo kosztownych awarii pracować wiele lat.

Fot. materiały partnera zewnętrznego Jak zwiększyć trwałość silnika w aucie? Czy to w ogóle możliwe, czy też współczesne auta to jednorazówki, które nie są w stanie pokonać bezawaryjnie więcej niż 200 tysięcy kilometrów? Cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Mamy jednak kilka pomysłów na to, jak nieco pomóc silnikowi przetrwać i bez bardzo kosztownych awarii pracować wiele lat.

Czy współczesne silniki rzeczywiście są mniej trwałe?

Wszechobecna moda na ekologię nie oszczędziła również motoryzacji. Skutkiem tego są coraz bardziej wymyślne rozwiązania, które teoretycznie chronić mają środowisko, a w praktyce...bywa z tym różnie. Jednym z największych zagrożeń dla trwałości współczesnych silników jest downsizing. Jest to trend polegający na zmniejszaniu pojemności jednostek napędowych, celem zmniejszenia emisji spalin. Ten trend widoczny jest u każdego producenta. Najlepszy przykład to grupa VAG. Jeszcze kilka lat temu kuriozum mogłyby się wydawać silniki o pojemności 1.0 w aucie typu crossover (Seat) czy 1.4 w limuzynie klasy średniej (Audi A4 B9).

Na czym polega problem? Aby zapewnić odpowiednie osiągi, małe silniki często są wyżyłowane do granic swoich możliwości. Ich moc jest często taka sama, jak dwa razy większych jednostek sprzed kilku lat - nic zatem dziwnego, że taki silnik ma podwyższone ryzyko awarii. Co zrobić, by temu zapobiec?

Olej, czyli krew silnika

Większość producentów aut zaleca bardzo wydłużone interwały wymiany oleju w swoich samochodach. Praktycznie każda firma sugeruje wymianę co 30 tysięcy kilometrów lub rok. Owszem, jest to bardzo wygodne dla kierowcy oraz jego portfela. Biorąc pod uwagę statystyczne przebiegi aut w Polsce, posiadacz nowego auta musi zgłosić się do serwisu raz na półtora roku. Problem jedynie w tym, że większość olejów nie jest w stanie wytrzymać takiego dystansu, bez utraty swoich właściwości smarnych.

Dlaczego o tym piszemy? Współczesne silniki samochodowe są wyjątkowo wyczulone na jakość środka smarnego. Te silniki mają mnóstwo osprzętu, który przy kiepskim oleju po prostu traci swoje właściwości. Najlepszy przykład to turbosprężarka, którą ma dziś większość aut. Zbyt rzadka wymiana oleju doprowadzić może do jej szybkiego uszkodzenia, a to rodzi koszty kilkukrotnie większe niż coroczne wizyty u mechanika, celem wymiany środka smarnego. To jednak niejedyne czynniki, które mogą wpłynąć na trwałość turbosprężarki.

Turbina - jak o nią zadbać?

Olej jest ważnym czynnikiem wpływającym na trwałość turbosprężarki, ale są też inne. Po pierwsze, warto pamiętać o tym, aby przez pierwsze kilometry nie nadużywać możliwości tego elementu. Pamiętajmy, że środek smarny musi się rozprzestrzenić po całym silniku, aby móc smarować różne jego części. Dodatkowo, po zakończeniu jazdy, dajmy turbinie chwilkę “odpocząć” na wolnych obrotach. Absolutnie niedopuszczalna jest sytuacja, gdy zjeżdżamy z autostrady i niemalże od razu gasimy silnik - turbosprężarka ciągle pracuje na wysokich obrotach i nagle traci smarowanie. Efekt? Łatwy do przewidzenia.

Części samochodowe - o tym warto pamiętać!

Współczesny kierowca ma do wyboru ogromną liczbę części. To już nie te czasy, gdy do Poloneza nasi dziadkowie kupowali zamienniki na zapas, gdy akurat były dostępne. Dziś do wyboru mamy zarówno oryginalne elementy (sygnowane logo producenta), ale także różnej jakości zamienniki.

O czym warto pamiętać w związku z częściami samochodowymi? Przede wszystkim o ich regularnej wymianie. Elementy w aucie mają swoją określoną wytrzymałość, więc nie ma co zwlekać ze zmianą napędu rozrządu czy innych części.

Poza tym, nie warto kupować najtańszych auto części. Dotyczy to zarówno elementów nieznanych producentów, jak również komponentów używanych. Akcesoria typu “no name” chyba w żadnej branży nie sprawdzają się zbyt dobrze, a motoryzacja jest tylko jednym z wielu przykładów. A jeżeli chodzi o części używane - no cóż, nigdy nie możemy mieć pewności co do rzeczywistego stanu danego elementu.

Gdzie możesz kupić części samochodowe?

Utrzymanie samochodu w dobrym stanie wcale nie musi być specjalnie kosztowne. Warto jedynie wiedzieć, dokąd udać się po części zamienne. Weźmy takie miasto jak Białystok. Sklep z częściami samochodowymi znajduje się tu praktycznie w każdej dzielnicy. Niestety, w wielu miejscach ceny zakupu akcesoriów potrafią negatywnie zaskoczyć. Okazuje się, że kupowanie auto części na własną rękę opłaca się wyłącznie mechanikom, którzy mają spore zniżki. Zwykły kierowca, który kupuje części samochodowe na własne potrzeby niemalże zawsze zapłaci znacznie więcej.

Na szczęście i na to jest rozwiązanie, którym jest Internet! I nie mówimy tu wcale o zakupach na portalach aukcyjnych. Warto sprawdzić oferty sklepów z częściami samochodowymi online, bo bardzo często ceny są tam znacznie niższe. A jeżeli nie chcesz czekać na przesyłkę, to zawsze możesz wybrać sklep motoryzacyjny online w Twoim mieście. Zamawiasz w Internecie i odbierasz w siedzibie sklepu. Proste, prawda? A ile można zaoszczędzić!

Podsumowując...

Jak zwiększyć trwałość silnika? Przede wszystkim, zadbaj o olej. Pamiętaj o jego regularnej wymianie i stosuj tylko środek smarny zalecany przez producenta Twojego auta. Na oleju nie warto oszczędzać, bo konsekwencje będą znacznie bardziej kosztowne niż zyski z oszczędzania. Dobrze smarowana jednostka zapewni Ci niezawodność przez wiele lat użytkowania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Mnich (gość)

  Zrezygnować z oleju klasy A5/B5 i wlewać C3 - ale C3 utrzymuje film olejowy któego nie ma w olejach A5/B5 , co do spalania, po 40k km.. mogę powiedzieć że spadło.. dlaczego sam nie wiem.. oleje A5/B5 - wymagane są przez EURO6, ale EURO5 dla benzyny to to samo.. - wiec chodziło o jedno .. skrócenie żywotności silnika

 • ANIEL (gość)

  Warto zajrzeć choćby na www.Wasserman.pl Tam jest sporo akcesoriów samochodowych i na pewno naszemu autku nie zaszkodzą.

 • marek (gość)

  Awaria to już bolączka i to nie mała finansowa., można np korzystać z części takich jak delph, żeby jakościowo i dobrze było, ale mimo wszystko każdy samochó pociąga za sobą koszty utrzymania

 • grzeg32 (gość)

  Płukanka jest dobry sposobem na przedłużenie żywotności. Ja robie regularnie środkiem od K2

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości