Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Silniki spalinowe. Będą nielegalne szybciej niż planowano?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Kamil Rogala Ulice bez samochodów napędzanych silnikami spalinowymi? To coraz bardziej realny scenariusz.

W Norwegii od 2025 roku ma obowiązywać zakaz rejestracji aut z silnikiem Diesla i benzynowym. Teraz ponad połowa rejestracji nowych samochodów w tym kraju dotyczy dotyczy w pełni elektrycznych pojazdów.

W Wielkiej Brytanii zdaniem Komitetu ds. Zmiany Klimatu konieczne jest zakazanie diesli w 2032 r, a nie jak pierwotnie zakładano klika lat później. Nie będzie możną kupić także benzyniaka, ale również i hybrydy. Brytyjskie Stowarzyszenie Wynajmu i Leasingu Pojazdów (BVRLA) uważa, że to nierealny plan.

A jak sytuacja przedstawia się w Polsce?

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów wylicza, że w grupie samochodów osobowych w czerwcu 2020 r. zarejestrowano w Polsce 35 797szt. czyli mniej o 9253 szt. (-20,5%) niż rok wcześniej i więcej o 14 648 szt. (+69,3%) niż w maju br.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

W całej grupie samochodów osobowych zarejestrowano ponad 3,9 tys. hybryd (+0,2% r/r) oraz 493 szt. z napędem elektrycznym (+252,1%). Wśród nich znalazło się 213 szt. (+150,6%) samochodów całkowicie elektrycznych i z rozszerzonym zasięgiem oraz 280 (+409,1%) hybryd plug-in. Samochody z napędem benzynowym (24,7 tys. szt.) zajęły 69% rynku ze stratą udziału r/r o 1 pkt. proc. Diesle stanowiły 16,9% (6,1tys. szt.) podczas, gdy rok wcześniej 18,8%.

Obecnie w Polsce nie została wskazana konkretna data kiedy auta z silnikami spalinowymi będą nielegalne.

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy Jeep Compass

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • zmichal (gość)

    A co z tą cała plejada starych, kopcących diesli na naszych drogach? Wystarczyłoby to posprzątać i mielibyśmy ekologię na 200%, zamiast usilnie iść w ślepą uliczkę elektryfikacji.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości