Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Silniki TDCi Forda

Data publikacji: Autor: (WIB)

 Jeszcze niedawno w ofercie Forda nie było ani jednego auta napędzanego nowoczesnym silnikiem Diesla z systemem common rail. Sytuacja się zmieniła.

Jeszcze niedawno w ofercie Forda nie było ani jednego auta napędzanego nowoczesnym silnikiem Diesla z systemem common rail. Sytuacja się zmieniła - w krótkim czasie takie jednostki trafiły do wszystkich modeli sprzedawanych przez Forda w naszym kraju.

Nowe silniki TDCi trafiły m.in. pod maskę Focusa
(100 KM) i Mondeo (115 KM).
Fot. Witold Blady

Jednostka 1.4 TDCi o mocy 68 KM jest stosowana w nowej generacji Fiesty od początku produkcji nowej generacji tego auta, podobnie silniki 2.0 TDCi 130 KM w Mondeo i 115-konna jednostka TDCi 1.8 w Focusie. Niedawno w ofercie pojawiły się nieco słabsze odmiany tych silników. Pod maskę Focusa trafił silnik 1.8 TDCi 100 KM, zaś do reprezentanta Forda w segmencie D - Mondeo - stosowany jest także silnik 2.0 TDCi o mocy 115 KM. Nowoczesna jednostka TDCi o mocy 125 KM trafiła także do dostawczego Transita.

Focus TDCi 100 KM ma niezłe osiągi, nieco tylko gorsze od auta z mocniejszym silnikiem. Prędkość maksymalna wynosi 185 km/h, podczas gdy mocniejsza wersja rozpędza się do 196 km/h. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa odpowiednio 11,6 i 10,7 sek. Zużycie paliwa spadło z 5,4 do 5,2 l/100 km w cyklu mieszanym. 115-konne Mondeo TDCi może rozpędzić się do 197 km/h, średnie zużycie paliwa wynosi 5,7 l/100 km. Nowością w modelu ze 130-konnym silnikiem Diesla jest możliwość zamówienia pięciostopniowej automatycznej skrzyni biegów Durashift 5-tronic. Nowa skrzynia "myśli", dostosowując się do sposobu jazdy kierowcy. Układ sterujący skrzynią daje możliwość wybrania jednego z jedenastu trybów pracy.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości