Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Skład spalin pod lupą ITD

Data publikacji: Autor: GITD

fot. GITD Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach podczas ostatnich kontroli przewoźników zagranicznych ujawnili w ostatnim czasie 10 przypadków używania emulatorów AdBlue zamontowanych w pojazdach. Ich obecność przyczyniała się do zwiększenia stopnia toksyczności spalin.

Zamontowane nielegalne urządzenia służyły do symulowania prawidłowej pracy układu emisji spalin w pojazdach, podczas gdy układy spalin w rzeczywistości nie pracowały prawidłowo, tzn. nie pobierały roztworu mocznika zwanego powszechnie AdBlue.

Powyższe powodowało, że pojazdy te nie spełniały określonych w świadectwach homologacji warunków technicznych. W ten sposób przewoźnicy oszczędzali na tankowaniu AdBlue, ponosząc przy tym niższe opłaty drogowe, przewidziane dla pojazdów o wysokim stopniu ekologiczności, mimo iż w istocie pojazdy te szkodziły środowisku znacznie bardziej.

We wszystkich ujawnionych przypadkach inspektorzy nakazali natychmiastowy demontaż niedozwolonych urządzeń oraz zatrzymali dowody rejestracyjne kontrolowanych pojazdów, zakazując dalszej jazdy. Wszystkie pojazdy skierowano do serwisu w celu usunięcia nieprawidłowości. Ponadto, na kierujących nałożono mandaty karne w kwocie po 500 złotych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • S. Tańczyk (gość)

    Mandat w takich przypadkach powinien wynosić nie 500 zł, ale 10 tysięcy zł. Kary dla łamiących prawo w Polsce są śmiesznie niskie, stąd nagminne łamanie prawa. Przewaga wielu polskich przewoźników nad konkurencją z zachodniej Europy polega właśnie na takich jak opisane powyżej przekrętach, oszustwach w czasie pracy i odpoczynku kierowców oraz żałosnych wypłatach w wysokości 1/3 tego, co zarabia kierowca C+E w tzw. Starej Unii...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości