Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Skoda Fabia i Octavia rywalizują o tytuł najpopularniejszego auta w 2017 roku

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Skoda  Polski rynek nowych samochodów konsekwentnie poprawia w każdym miesiącu swoje wyniki. Przewodzi mu niezmiennie z dużą przewagą Skoda, która w minionym miesiącu zanotowała wzrost o 9,7% wobec analogicznego okresu w roku poprzednim. Siłą napędową marki pozostają modele Fabia i Octavia, między którymi rozegra się rywalizacja o tytuł numeru 1 polskiego rynku w 2017 roku. Znaczący wzrost zainteresowania zanotował także model Superb.

Całkowity rynek samochodów nowych w listopadzie wyniósł 41 234 samochody, co stanowi wzrost o 10,8% wobec analogicznego okresu w roku poprzednim. Od początku roku zarejestrowano już w Polsce 437 297 nowych samochodów, czyli o 17,4% więcej niż w pierwszych jedenastu miesiącach roku poprzedniego. Jeśli taki trend wzrostowy utrzyma się także w grudniu, kończący się rok ma szanse zakończyć się najlepszym wynikiem w historii polskiego rynku samochodowego, pobijając wynik z roku 2000, gdy w Polsce sprzedano ponad 468 000 aut.

Na tym tle szczególnie dobrze wypada forma Skody, która jako lider jest jedną z głównych sił rozpędzających rynek. W listopadzie dostarczyła na polskie drogi aż 5672 samochody, to jest o 9,7% więcej od wyniku osiągniętego w listopadzie zeszłego roku i stanowi 13,8% wszystkich samochodów zarejestrowanych w tym okresie. Dynamika wzrostu jest jeszcze większa w klasyfikacji rocznej i wynosi 19,1% (56 826 egzemplarzy Skody zarejestrowanych w pierwszych jedenastu miesiącach roku versus 47 709 w analogicznym okresie w roku poprzednim); udział rynkowy w tym okresie wynosi 13%.

Redakcja poleca:

Ryś 126. tak wygląda nowy Maluch!
Najdroższe modele aut. Przegląd rynku
Nawet 2 lata więzienia za jazdę bez prawa jazdy

Tak mocną pozycję na polskim rynku Skoda zawdzięcza przede wszystkim dwóm modelom niepodzielnie panującym na polskich drogach od lat: Fabia i Octavia. Pierwszy z nich w listopadzie zanotował wzrost wyniku aż o 42,1% do 2 092 rejestracji, co dało mu pozycję zdecydowanego lidera w zestawieniu miesięcznym i awansowało na pozycję lidera także w zestawieniu rocznym. Przez nieznaczny spadek listopadowego wyniku, Octavia zajęła drugie miejsce w obydwu zestawieniach, po pierwszych jedenastu miesiącach roku tracąc do Fabii tylko 74 rejestracje (17 464 vs 17 390 rejestracji od początku roku, wzrost o odpowiednio 27,2% i 11,9%). To między tymi dwoma modelami rozegra się w grudniu rywalizacja o tytuł numeru 1 polskiego rynku 2017 roku.

Choć Fabia i Octavia niezmiennie przewodzą od początku roku rynkowi flotowemu, wpływ na sukces Fabii miał także wynik osiągnięty wśród klientów indywidualnych, którzy w listopadzie odebrali aż 693 egzemplarze tego modelu – aż o 59% więcej niż w listopadzie 2016 roku. Dzięki temu wynikowi Fabia awansowała na pierwsze miejsce rynku flotowego nie tylko w klasyfikacji miesięcznej, ale i całorocznej.

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Dobrą formę zaprezentowały w listopadzie także pozostałe modele z gamy Skody. Rapid zyskał w minionym miesiącu 806 nowych nabywców, dzięki czemu utrzymał się w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych modeli na polskim rynku. Z wynikiem 249 zarejestrowanych egzemplarzy najmniejszy model Citigo był w listopadzie najpopularniejszym samochodem w swoim segmencie. Drugim najpopularniejszym modelem w swojej klasie tak w listopadzie, jak i od początku roku pozostaje flagowy model Superb, który w minionym miesiącu poprawił swój wynik o znaczące 23,5%, do 672 rejestracji.

W związku z faktem, iż na rynek dopiero wkracza nowy model Karoq, najpopularniejszym SUV-em Skody pozostaje Kodiaq. Znalazł on w listopadzie kolejnych 250 nabywców, co na przestrzeni całego roku daje mu już wynik 2 629 egzemplarzy na polskich drogach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Witkor (gość)

    ooo ciekawe które jednak dostanie ten tytuł. jestem ciekawy jak dokładnie wyglądają takie badania, no bo widzę też naprawdę sporo innych aut na drogach, na przykład dużo peugeotów jeździ, zwłaszcza w ostatnim czasie jakiś taki wzrost, może spowodowany wyprzedażami rocznika bo spore zniżki tak widziałem.

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości