Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Skoda już od lat należy do Volkswagena

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Skoda już od lat należy do Volkswagena Wchłonięcie Skody przez Volkswagena to była jedna z najgłośniejszych fuzji w najnowszej historii motoryzacyjnego świata. Dziś wiadomo, że Czesi i Niemcy ubili dobry interes.

W kwietnia 1990 roku w czechosłowackim ministerstwie przemysłu poinformowano dziennikarzy, że zakłady Skoda prowadzą zaawansowane rozmowy z kilkoma potencjalnymi, inwestorami zagranicznymi. Pamiętajmy, że zaledwie pięć miesięcy wcześniej do dymisji podał się komunistyczny prezydent Gustav Husak a przez kraj przetoczyła się fala aksamitnej rewolucji.

 

Rozmowy prowadzono równolegle z General Motors, Fiatem, Renault, Volkswagenem, BMW oraz kilkoma firmami z Azji, w tym jednej z  Korei. W sumie zainteresowanie Skodą wyraziło aż 24 potencjalnych inwestorów.

Najcenniejszym skarbem firmy w oczach zewnętrznych inwestorów był zupełnie zapomniany dziś bohater tej historii. Dzieło inżynierów Petra Hrdlicki, Rudolfa Kuzela oraz Jana Nepomuckiego – wdrożony do produkcji samochód osobowy. Była nim Skoda Favorit, nad którą pracowano od początku lat 80., a wersję produkcyjną zaprezentowano siedem lat później.

Dalsze losy modelu i jego następców stały się priorytetem dla strony czechosłowackiej. Wszyscy potencjalni partnerzy, którzy nie planowali ewolucji Favorita lub myśleli wyłącznie o tym, by w zakładach w Mlada Boleslav produkować auta pod swoim znakiem firmowym, zostali skreśleni listy. Na placu boju pozostał jedynie Volkswagen, którego oferta gwarantowała, przede wszystkim, zachowanie marki, dalszą produkcję i systematyczną modernizację modelu Favorit.
 
Umowa pomiędzy Skodą a Volkswagenem została podpisana 28 marca 1991 roku. Na jej mocy, przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę akcyjną a na dzień oficjalnego włączenia marki w struktury koncernu wskazano 16 kwietnia 1991 roku.

 

Dziś wiadomo, że Skoda i Volkswagen zrobiły dobry interes. Czeski producent przetrwał najtrudniejszy okres transformacji ustrojowej, tak pod względem finansowym jak i organizacyjnym, zachował tożsamość i wzmocnił wizerunek, uzyskując dostęp do najlepszych technologii. Natomiast Volkswagen dzięki przejęciu Skody utorował sobie drogę na wschodzące rynki wschodnioeuropejskie.

Skoda już od lat należy do Volkswagena
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Skoda już od lat należy do Volkswagena

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości