Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Skoda Octavia skończyła właśnie 15 lat

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Skoda Octavia skończyła właśnie 15 lat Minęło już 15 lat odkąd przejęty przez Volkswagena czeski koncern zaczął produkować Skodę Octavię.

To najbardziej przełomowy model w najnowszej historii Skody. Właśnie Octavia otworzyła szeroko drzwi Skodzie na światowe rynki motoryzacyjne. Jej produkcja ruszyła jesienią 1996 roku i od razu stała się hitem. 

Octavia A4 (takie miała oznaczenie kodowe) była pierwszym zbudowanym od podstaw modelem, po włączeniu marki Škoda w struktury koncernu Volkswagena. Prace nad nią ruszyły krótko po wspomnianym połączeniu, bo już w roku 1992.

Skoda Octavia ma 15 lat - zobacz zdjęcia
 
Szerszej publiczności samochód zaprezentowano w kwietniu 1996 roku. Pięć miesięcy później ruszyła produkcja seryjna, a następnie sprzedaż. Samochód prawie natychmiast stał się bestsellerem na najbardziej wymagających rynkach europejskich.

Świeża, niebanalna linia nadwozia o włoskich korzeniach, konkurencyjna jakość montażu i zastosowane technologie oraz walory użytkowe sprawiły, że po Octavię ustawiły się długie kolejki, nie tylko w Czechach, ale także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i krajach Beneluksu.

Podobnym sukcesem zakończyła się prezentacja modelu na Wyspach Brytyjskich. Dodajmy, że koncern VW udostępnił Škodzie najnowocześniejsze technologie, takie jak jednostki TDI, kompletny pakiet wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa, a także napęd na obie osie wykorzystujący sprzęgło typu Haldex.

Octavia RS to najszybsza Skoda Świata. Jeździ 325 km/h

Octavia była najbardziej popularnym modelem na polskim rynku w latach 2009-2010 i wszystko wskazuje na to, że w 2011 utrzyma pozycję lidera - w pierwszych 7 miesiącach 2011 roku sprzedano 11221 sztuk.

Kolejne auta w rankingu: Skodę Fabię i Opla Astrę, Octavia wyprzedza o odpowiednio 3756 i 4295 egzemplarzy. Łącznie wyprodukowano prawie półtora miliona egzemplarzy wszystkich wersji Octavii A4.

Źródło. Skoda   

Skoda Octavia skończyła właśnie 15 lat
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Skoda Octavia skończyła właśnie 15 lat

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości