Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37860 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Skoda. Popularny model kończy 85 lat

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Skoda Właśnie minęło 85 lat od chwili, kiedy Skoda po raz pierwszy zaprezentowała model Superb. Nazwa auta od początku miała podkreślać najwyższą jakość i klasę.

Produkcja pierwszej generacji Skody Superb trwała do 1949 roku. W 2001 roku wprowadzono nowoczesną wersję tego modelu. Obecnie trzecia generacja flagowej limuzyny Skody odnosi kolejne sukcesy. W lipcu zaprezentowano odświeżoną wersję auta z eleganckim wnętrzem i innowacyjnymi technologiami. Na początku 2020 roku zadebiutuje Skoda Superb iV, pierwszy samochód w historii marki z napędem hybrydowym typu plug-in.

Fot. SkodaNazwa Superb pochodzi od łacińskiego słowa superbus, które oznacza wspaniały. Po raz pierwszy Skoda Superb - sedan S 640 - została zaprezentowana 22 października 1934 roku. Seryjna produkcja auta rozpoczęła się w marcu 1935 roku. Topowy model wyposażono w sześciocylindrowy silnik o pojemności 2,5 litra i mocy 55 KM. W opcji auto było wyposażony w radio samochodowe i półki z drewna różanego umiejscowione za przednimi fotelami.

Po wyprodukowaniu około 600 pojazdów z zaworami SV, w 1938 roku Skoda wprowadziła wersję Superb OHV z sześciocylindrowym silnikiem rzędowym o mocy 80 KM i pojemności skokowej 3137 cm3. Na krótko przed wstrzymaniem produkcji w 1940 r., spowodowanej wybuchem wojny, wyprodukowano niewielką serię Superb 4000 z silnikami V8. W 1946 r., przed wieloletnią przerwą w produkcji modelu, Skoda ponownie wprowadziła zmodernizowaną wersję z sześciocylindrowymi silnikami.

W 2001 roku model Superb powrócił do oferty Skody. Po wyprodukowaniu 135 068 pojazdów w 2008 roku, wprowadzono drugą generację flagowego modelu. Do momentu wyprodukowania trzeciej generacji modelu Superb w 2015 roku, z linii produkcyjnej w fabryce w Kvasinach zjechało 404 756 egzemplarzy pojazdu w wersji sedan i 217 734 w wersji combi.

Zobacz także: Kredyt samochodowy. Ile zależy od wkładu własnego? 

Fot. SkodaW 2019 roku zaprezentowano odświeżoną wersję flagowej limuzyny. Po raz pierwszy w seryjnym modelu marki zastosowano reflektory Full LED Matrix oraz aktywny tempomat Adaptive Cruise Control najnowszej generacji, z wyprzedzeniem wykrywający ograniczenia prędkości oraz zakręty na drogach i dostosowujący do nich prędkość auta.

Dynamiczny i elegancki design wzbogacono m.in. o jeszcze bardziej wyrazistą przenią partię nadwozia i ozdobną listwę pomiędzy tylnymi światłami LED. Długość zmodernizowanej wersji zwiększyła się do 4869 mm w wersji hatchback oraz do 4862 mm w wersji combi.

Na początku 2020 roku w ofercie Skody pojawi się pierwszy w historii marki model z napędem hybrydowym typu plug-in - Superb iV. Auto wyposażone w silnik benzynowy 1.4 TSI i silnik elektryczny zapewni łączną moc 218 KM. Wykorzystano akumulator litowo-jonowy o pojemności 13 kWh, co pozwoli na pokonanie do 56 km przy zasilaniu wyłącznie energią elektryczną. W połączeniu z silnikiem benzynowym Superb iV może przejechać do 930 km.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Skoda Superb zdjęcia

Skoda Superb dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Skoda Superb Cena