Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39044 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Skoda. Siedem milionów ręcznych skrzyń biegów z Mlada Boleslav

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Skoda 18 grudnia w czeskiej fabryce świętowano dwa wyjątkowe jubileusze: sześć milionów wyprodukowanych sztuk skrzyni MQ 200 i milion MQ 100.

Fot. Skoda Obydwa modele skrzyń stosowane są w produkcji samochodów marki Skoda, jak i pozostałych marek Grupy Volkswagen. W produkcję skrzyń biegów zaangażowanych jest w Mlada Boleslav blisko siedmiuset pracowników - planowana jest dalsza rozbudowa części fabryki odpowiedzialnej za nie.

Skrzynia MQ 200 zjeżdża z linii produkcyjnej w Mlada Boleslav od roku 2000. Instalowana jest w samochodach z silnikami benzynowymi o pojemności od 1,0 do 1,6 litra. Zaliczają się do tego modele Skody, jak i Volkswagena, Audi i SEAT-a. Obecnie w Mlada Boleslav buduje się około 1 200 sztuk tej skrzyni każdego dnia.

Zobacz także: Oficjalnie: Benitez zwolniony. Zidane nowym trenerem Realu 

Skrzynia MQ 100 dołączyła do gamy produkcyjnej zakładów w roku 2011. Początkowo przeznaczona była dla rodziny najmniejszych modeli Grupy Volkswagen, która obejmuje Skodę Citigo, Volkswagena Up! i SEAT-a Mii. Od tego czasu ten model skrzyni został także zaadaptowany do nowej Skody Fabia, jak i innych małych samochodów produkowanych w ramach Grupy Volkswagen, napędzanych benzynowym silnikiem o pojemności jednego litra. Zdolności produkcyjne zakładów w Mlada Boleslav dla skrzyni MQ 100 wynoszą aż 1 400 sztuk dziennie.

Obok wytwarzania skrzyń z linii MQ w centralnych zakładach w Mlada Boleslav, montowanie nowoczesnych automatycznych skrzyń DQ 200 w Vrchlabí jest kolejnym ważnym filarem produkcji układów przeniesienia napędu przez Skodę. Od debiutu skrzyni DQ 200 w tych zakładach w 2012 roku, Skoda zainwestowała tu 210 milionów euro w infrastrukturę produkcyjną związaną z Grupą Volkswagen. Co więcej, czeska marka planuje zwiększyć moce produkcyjne zakładów w Vrchlabí do 2 000 sztuk skrzyni DQ 200 dziennie do marca 2016 roku. Na tę chwilę na koncie tych zakładów znajduje się wyprodukowanych ponad 960 tysięcy sztuk skrzyń tego typu. Fabryka w Vrchlabí daje pracę około tysiącu osób w regionie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Skoda zdjęcia

Skoda dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Skoda opinie

Oceń swoje auto

Skoda Cena