Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37737 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Skoda Superb. Flagowy model obchodzi 15. urodziny

Data publikacji: Autor: (ip)

Skoda Superb III

Od marca 2015 roku sprzedano już ponad 100 000 egzemplarzy najnowszego, trzeciego wydania tego jednego z największych bestsellerów samochodowej klasy średniej.

Fot. Skoda Skoda Suoperb świętuje swoje piętnaste urodziny. Od debiutu w 2001 roku współczesna odsłona flagowego modelu czeskiej marki powstała już w blisko 900 000 egzemplarzy podzielonych na trzy generacje. Od marca 2015 roku sprzedano już ponad 100 000 egzemplarzy najnowszego, trzeciego wydania tego jednego z największych bestsellerów samochodowej klasy średniej.

Od momentu rynkowego debiutu trzeciej generacji w marcu 2015 roku wyprodukowano go już w ponad 100 000 egzemplarzy. Łącznie czeski producent wyprodukował już blisko 900 000 pierwszej, drugiej i trzeciej odsłony modelu.

Początki dużych, reprezentacyjnych limuzyn Skody sięgają pionierskich czasów przemysłu samochodowego. W roku 1907 model Laurin & Klement FF stał się pierwszym automobilem napędzanym silnikiem ośmiocylindrowym w całej Europie Środkowej. W latach 20. niezwykle luksusowa Skoda Hispano-Suiza była jednym z wozów wożących pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomasza Garrigue’a Masaryka.

W latach 30. ogromne wrażenie robiła ośmiocylindrowa Skoda 860, do czasu gdy w 1934 na rynek wkroczył 640 Superb. Podobnie jak najnowszy model czeskiej marki noszący to samo imię, jego przodek także wyznaczał nowe standardy technologiczne. Od strony konstrukcyjnej przedwojenny Superb był wsparty na modelu Popular, a jego 2,5-litrowy sześciocylindrowy silnik generował moc 55 KM.
Napęd w formie wału Cardana był poprowadzony przez ramę rurową. Zamiast nadal popularnych wtedy amortyzatorów ciernych wykorzystano znacznie bardziej zaawansowane zawieszenie niezależne przedniej i tylnej osi. Zastosowane rozwiązania przyczyniły się do uzyskania znacznie sztywniejszej konstrukcji przy ograniczeniu sił działających na nadwozie. Hale produkcyjne Skody  opuściło zaledwie około 200 egzemplarzy tego historycznie ważnego modelu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Skoda Superb zdjęcia

Skoda Superb dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Skoda Superb Cena