Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Ślady liter

Data publikacji: Autor: Aureliusz Mikos

 Ministerstwo Infrastruktury znowu się wykazało. Od 1 października wydawaje nowe dowody rejestracyjne, które są słabo zabezpieczone i łatwiej je podrobić niż poprzednie. Złodzieje samochodów już zacierają ręce.
W polskiej motoryzacji jeżeli następują jakieś zmiany, to można z góry założyć, że bez wyobraźni co z tego wyniknie. Od 1 października wydawane są nowe dowody rejestracyjne, które są słabo zabezpieczone i łatwiej je podrobić niż poprzednie.  

Nowe dowody rejestracyjne składają się z kilku stron pokrytych folią. Problem w tym, że gotowe dowody ze stronami pokrytymi folią trafiają do Wydziałów Komunikacji, gdzie są stemplowane (na folii).  Stemplowane i wypełniane są również w stacjach diagnostycznych. Tymczasem stemple i napisy się ścierają, poza tym łatwo je usunąć i nanieść nowe. To wymarzona sytuacja dla oszustów i fałszerzy.  Datę przeglądu technicznego można zetrzeć i wstawić nową.

 

Urzędnicy Wydziałów Komunikacji i pracownicy stacji diagnostycznych znaleźli się w kropce. W niektórych Wydziałach Komunikacji zamawiają specjalne cienkopisy na folię, bo papier dokumentów jest zbyt śliski, a wpisy i pieczątki stacji diagnostycznych można łatwo zetrzeć. Jest jeszcze jeden drobiazg. Nowe dowody nie mają indywidualnych numerów, co jest niezgodne z dyrektywą Unii Europejskiej.

 

Rzecznik Wytwórni Papierów Wartościowych, gdzie drukują i zabezpieczają dokument twierdzi, że nowe dowody rejestracyjne były dobrze przemyślane, a w ogóle nie są źle robione, bo prawda, że napisy się ścierają,  „ale nie do końca, bo ślady liter zostają”!

 

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nowe dowody rejestracyjne produkuje od października. Wcześniej zabezpieczenia dokumentu sprawdzili specjaliści, to znaczy policjanci z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego, eksperci ze Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Policja i ABW mieli zastrzeżenia do jakości zabezpieczeń zaproponowanych przez wytwórnię, ale Ministerstwo Infrastruktury zleciło druk dokumentów.

 

O co chodzi? PWPW zarobi na dowodach gigantyczne pieniądze, ma dostarczać około 2 milionów dokumentów rocznie. Może jednak zarobić również gigantyczne pieniądze produkując dobrze zabezpieczone dokumenty.

 

Na razie zlecono kolejne ekspertyzy nowych dowodów rejestracyjnych, na które trzeba poczekać około dwóch tygodni. A te źle zabezpioczone są nadal drukowane. W sumie jest ich już ponad 50 tysięcy.

 

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości