Słownik CB-radiowca. Miśki, łapiduchy, sałaciarze.

ZSN
Użytkownicy CB-radia na drodze posługują się specyficznym językiem, który dla przeciętnego kierowcy może być niezrozumiały. Dzięki tej ściągawce slang mobilków nie będzie miał już przed wami żadnych tajemnic!Fot. Marcin Oliva Soto
Użytkownicy CB-radia na drodze posługują się specyficznym językiem, który dla przeciętnego kierowcy może być niezrozumiały. Dzięki tej ściągawce slang mobilków nie będzie miał już przed wami żadnych tajemnic!Fot. Marcin Oliva Soto
Użytkownicy CB-radia na drodze posługują się specyficznym językiem, który dla przeciętnego kierowcy może być niezrozumiały. Dzięki tej ściągawce slang mobilków nie będzie miał już przed wami żadnych tajemnic!

Duża część użytkowników CB-radia to kierowcy przestrzegający przepisów ruchu drogowego. Dla nich najważniejszą informacją jest informacja drogowa. Pozostali, którzy mają „cięższą nogę” - poza informacjami o przejezdności dróg – wykorzystują radia CB jako znakomity informator o pozycjach fotoradarów, patrolach drogówki z „suszarkami” oraz jako narzędzie do namierzania nieoznakowanych radiowozów.

Ta forma komunikacji szczególnie popularna jest wśród kierowców ciężarówek, gdyż wiele tras znają na pamięć. CB-radio nadal często jest wyposażeniem pojazdu. W sklepach zajmujących się sprzedażą tego rodzaju urządzeń, ruch jest mniejszy, ale nie zanikł zupełnie.

Kierując pojazdem, w tym nawet rowerem, kierowca nie może korzystać z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki. Co prawda CB-radio spełnia podobną funkcję, ale definicji telefonu nie można rozszerzać na takie urządzenia nadawczo-odbiorcze.

Jeśli kierowca korzysta z CB-radia w sposób, który nie powoduje niebezpieczeństwa na drodze, nie musi obawiać się mandatu. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji kiedy kierowca w związku np. z regulowaniem urządzenia wykonuje ryzykowne manewry, może zostać zatrzymany przez policję. 

Podstawa prawna:

Art. 3. Ust 1, art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 12 grudnia 2014 r. w sprawie urządzeń  radiowych, nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1843 z późn, zm.)

Zobacz też: Czy CB Radio odchodzi do lamusa?

Źródło: TVN Turbo/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty