Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Służba celna chce kontrolować kierowców w nieoznakowanych autach

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Służba celna chce kontrolować kierowców w nieoznakowanych autach Celnicy chcą mieć dodatkowe uprawnienia. Oczekują m.in. zgody na prowadzenie kontroli na drogach w nieoznakowanych autach. Na razie mogą kontrolować tylko w oznakowanych.

Sprawa dotycząca uprawnień celników jest obecnie dyskutowana w Ministerstwie Finansów. Ministerstwo planuje, by celnicy mogli zatrzymywać i kontrolować amochody na drogach w nieoznakowanych autach. - Sama możliwość zatrzymywania przez nas zmotoryzowanych użytkowników dróg nie jest czymś nowym - mówi Monika Woźniak-Lewandowska, rzecznik Izby Celnej w Szczecinie. - Takie uprawnienia zyskaliśmy w chwili wstąpienia Polski do Unii. Wówczas pojawiły się u nas tzw. kontrolne grupy mobilne.

Celnicy mogą więc bez ograniczeń zatrzymywać kierowców na drogach w poszukiwaniu towarów bez akcyzy - papierosów, alkoholu, ale też narkotyków. - Nasi funkcjonariusze mogą wystawiać mandaty za przewożenie takich towarów w niewielkiej ilości - mówi rzecznik. - To znaczy o wartości sięgającej ok. 7,5 tys. złotych.

 

A mandaty mogą sięgać od 150 zł do 3 tysięcy. I tak np. za przewożenie kilku paczek papierosów bez znaków akcyzy kierowca może dostać 150-złotowy mandat. I na tym sprawa się kończy, nie trafia ona do policji. Chyba, że w grę wchodzi większa ilość, to wówczas oczywiście jest wszczynane postępowanie karne.

 

Monika Woźniak-Lewandowska podkreśla, że kierowca musi się zatrzymać celnikowi do kontroli, podobnie, jakby go zatrzymywał policjant. A celnik ma prawo go wylegitymować, sprawdzić w bazie danych, tylko stanu auta nie będzie sprawdzać. - Mamy trzy dziedziny działania i kontroli: cło, akcyza i branża hazardowa - wyjaśnia rzeczniczka. - Na drogach - w samochodach szukamy towarów bez akcyzy, na targowiskach - towarów z podrobionymi znakami firmowymi, to mogą być ubrania, kosmetyki, ale i płyty; a trzeci obszar to kontrola salonów gier, czy np. nie bawią się tam małoletni, czy automaty są z niskimi wygranymi itd.

Celnicy mogą jeszcze więcej - podobnie jak CBA, ABW i CBŚ, mogą obserwować i nagrywać w miejscach publicznych osoby podejrzewane o popełnienie przestępstw. Do tego Służba Celna stara się o pełne prawo do uzyskiwania informacji o pasażerach na pokładach samolotów lecących do Polski oraz o towarach płynących do naszego kraju statkami. Ponadto Ministerstwo Finansów chce, by Służba Celna mogła zwalczać korupcję we własnych szeregach.

 

Obecnie zajmuje się tym policja i prokuratura. Gdyby zmiany weszły w życie, to m.in. celnicy nie mogliby w pracy korzystać z prywatnych "komórek", by uniknąć podejrzeń kontaktowania się z przestępcami. Z końcem marca przepisami ma się zająć rząd.

 

 

Kto może kontrolować?

Kierowca nie powinien być zdziwiony, gdy do kontroli będzie chciał go zatrzymać, poza policjantem, strażnik graniczny, inspektor transportu drogowego, celnik, ale też funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, czy policja skarbowa. Na określonym terenie (las, rejon torowiska) może to też zrobić straż leśna albo funkcjonariusz Służby Ochrony Kolei. Ci ostatni - gdy doszło do wykroczenia ze strony kierowcy, np. nie zastosował się do znaków.

I każdy z tych funkcjonariuszy ma prawo wylegitymować kierowcę. Może to też zrobić straż gminna, gdy przyłapie kierowcę na wykroczeniu (ale nie może zatrzymać na drodze, gdy kierowca jedzie zgodnie z przepisami). - Ciekawostką jest fakt, ze Żandarmeria Wojskowa od czerwca, przez czas trwania Euro 2012, będzie zatrzymywać i kontrolować kierowców tak, jak policja - mówi Grzegorz Sudakow, naczelnik wydziału ruchu drogowego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Służba celna chce kontrolować kierowców w nieoznakowanych autach
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Służba celna chce kontrolować kierowców w nieoznakowanych autach

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości