Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Smartfon w samochodzie. Aplikacje na wyświetlaczu Systemu Infotainment

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda

Fot. Skoda Użytkownicy oczekują od współczesnych samochodów, aby były nie tylko bezpieczne i ekonomiczne, ale także umożliwiały korzystanie ze smartfona podczas jazdy.

Rozwój elektroniki, miniaturyzacja oraz nowe oprogramowania pozwoliły producentom samochodów dostarczać klientom pojazdy, które są równocześnie mobilnymi centrami informacji i rozrywki. To tak zwane urządzenia i usługi Infotainment. Umożliwiają one m.in. użytkownikowi auta na podłączenie własnego smartfona do systemu Infotainment i korzystanie z aplikacji zapisanych
w telefonie. Takie usługi są również pomocne dla osób, dla których zarówno auto, jak i smartfon są narzędziami pracy.
Tego typu rozwiązania są stosowane także przez producentów popularnych samochodów. Na przykład Skoda proponuje SmartLink+, które umożliwia połączenie pomiędzy samochodem i urządzeniem mobilnym. Dzięki temu informacje z ekranu telefonu można wyświetlić na monitorze samochodowego systemu Infotainment. Umożliwia to komfortowe korzystanie z aplikacji mobilnych, nawigacji w telefonie czy odtwarzanie radia internetowego w trakcie jazdy.

Ponadto SmartLink+ jest kompatybilny z interfejsem Apple Car Play, aplikacją Google Android Auto oraz MirorLink. Funkcja SmartLink+ pozwala w łatwy sposób sterować funkcjami smartfona za pomocą ekranu systemu Infotainment.
Rozwiązanie jest bardzo pomocne np. dla melomanów, bo pozwala korzystać  z szerokiego dostępu do muzyki w tzw. streamingu, choćby przez takie aplikacje, jak Spotify. Podłączenie smartfona jest bardzo proste. Umożliwiają to dwa gniazda USB, zatem z funkcji SmartLink+ może też korzystać pasażer.

SmartLink + zawiera również funkcję SmartGate. Umożliwia podłączenie smartfona do samochodu przez Wi-Fi w celu uzyskania dostępu do różnych danych, takich jak monitorowanie zużycia paliwa, dynamikę jazdy lub informacje o serwisie.
Kierowca może też skomunikować swojego smartfona z systemem Skoda Connect. Należy w tym celu zainstalować w telefonie aplikację Skoda Connect, która współpracuje z portalem Skoda Connect. Internetowy serwis może być wykorzystany do skonfigurowania usług bądź ustawienia celu podróży z poziomu komputera.

Aplikacja Skoda Connect pomaga też skorzystać ze zdalnego dostępu do samochodu. Właściciel na odległość może dowiedzieć się, czy w aucie są włączone światła, ile zostało paliwa w baku, czy są zamknięte wszystkie drzwi i pokrywa bagażnika. Z kolei funkcja lokalizacji pomaga znaleźć samochód na parkingu.

W system SmartLink+ może zostać wyposażony każdy model Skody, oprócz Citigo. Jest integralną częścią takich urządzeń, jak radio Bolero oraz nawigacje Amundsen i Columbus. W przypadku tego ostatniego urządzenia, w którym jest zintegrowany moduł LTE, auto może stać się także mobilnym hot-spotem. Systemem nawigacji  można również sterować zdalnie: jego wybrane funkcje mogą być wyświetlane także na tablecie lub smartfonie poprzez połączenie WiFi i aplikację Media Command.
Jak informuje producent, system SmartLink+ jest kompatybilny z większością smartfonów dostępnych obecnie na rynku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości