Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Śmierć na drodze

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Adam Nocoń: W ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło 5 640 osób.

W 2003 r. w ponad 51 tys. wypadków zginęło 5 640 osób, a niemal 67 tys. zostało rannych. O możliwości zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar wypadków dyskutowano podczas debaty na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego, która odbyła się 13 grudnia w Warszawie.

 Fot. Adam Nocoñ: W ubieg³ym roku w wypadkach drogowych zginê³o 5 640 osób.

Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o Zintegrowanym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2001–2010. Z jego założeń wynika, że w końcu dekady liczba osób ginących na drogach powinna wynosić ok. 4 tys.

- Sposobem na bezpieczeństwo na polskich drogach jest praca u podstaw – jedna wielka edukacja. Wybierajmy rzetelne szkoły nauki jazdy, wybierajmy rzetelne stacje diagnostyczne – powiedział w trakcie debaty Wiesław Bratos, Przewodniczący Stowarzyszenia Psychologów Transportu.

 

Z danych Inspektoratu Transportu Drogowego wynika, że zdecydowana większość wypadków drogowych ma miejsce w dobrych warunkach atmosferycznych (68,5 proc.), w ciągu dnia (66,3 proc.), na prostym odcinku drogi (58 proc.). Roczne koszty wypadków szacuje się w Polsce na 12-13 mld zł. Koszty pośrednie z nimi związane są jeszcze wyższe – sięgają 25 mld zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości