Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Śmigłowiec przeciw piratom drogowym

Data publikacji: Autor: (red) źródło: Policja

Fot. KGP Po raz pierwszy w Polsce policjanci wykorzystają kamerę z videorejestratorem zamontowaną na policyjnym śmigłowcu. W ten sposób zarejestrują najbardziej niebezpieczne zachowania na drodze.

Kilka dni temu z inicjatywy policjantów Biura Ruchu Drogowego KGP po raz pierwszy w Polsce zostały przeprowadzone działania z użyciem Fot. KGP nowego systemu rejestracji i przekazywania obrazu w czasie rzeczywistym za pomocą kamery z videorejestratorem zamontowanej na policyjnym śmigłowcu W-3 „Sokół”. To nowoczesne urządzenie będzie kolejnym narzędziem w walce z piratami drogowymi.

Policyjny śmigłowiec ma możliwość rejestracji z góry wykroczeń popełnianych przez kierowców. Funkcjonariusze wyłapywać będą przede wszystkim tych, którzy wyprzedzają na trzeciego, w miejscach niedozwolonych, przejeżdżają na czerwonym świetle, czy poruszają się z nadmierną prędkością: są to najczęstsze przyczyny śmiertelnych wypadków drogowych.

Zarejestrowany obraz automatycznie, drogą radiową, przesyłany jest do współdziałających na ziemi radiowozów. Ich zadaniem jest zatrzymanie piratów drogowych.

Śmigłowiec z videorejestratorem jest kolejnym środkiem w skutecznym eliminowaniu z dróg brawury i braku odpowiedzialności kierowców. Wcześniej funkcjonariusze oprócz standardowych kontroli korzystali w walce z piratami drogowymi z MCM (Mobilne Centra Monitoringu). W tym przypadku do rejestrowania zdarzeń na drodze instalowano przenośne kamery. Obsługujący kamery funkcjonariusze byli w stałym kontakcie z pobliskimi patrolami i przekazywali im informacje o kierowcach popełniających wykroczenia.

W przypadku nowych działań, dzięki wykorzystaniu śmigłowca, patrolowany obszar jest dużo większy. Dodatkowo służba będzie bardziej bezpieczna dla samych policjantów, a kierowcom trudniej będzie ukryć swoje wykroczenia. Nie będą też w stanie wymienić się informacjami o policyjnej kontroli za pośrednictwem CB radia, bowiem duży rejon działania śmigłowca i jego prędkość sprawią, że będzie trudny do zlokalizowania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • matias21

    moim zdaniem to sie nie kalkuluje koszt paliwa do śmigłowca będzie znacznie wyższy od wysokości mandatów...

  • RysiekK

    bilnas jest bardziej złożony, bo plusy to nie tylko mandaty, ale i prewencja. Faktym jest natomiast że można taniej i efektywniej czyli lekkimi bezzałogowcami, co oprócz taniości miałoby taką zaletę jak cichość co możliwiłoby niezauważone podlecenie znacznie bliżej (może nawet tak by pstryknąć fotkę kierowcy ). Co więcej, mógłby być na wyposażeniu radiowozów - wrazie potrzeby po kilka na większych pojazdach "lotniskowcach drogowych " które mogłyby być błyskawicznie kierowane w zagrożone obszary i namierzać nie tylko "zwykłych" piratów ale i wspierać pościgi

  • Jarpoz

    W mojej ocenie koszty nie uzasadniają przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości