Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Smog. Nowa opłata dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Łukasz Kowalski Ministerstwo Energii przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on możliwość wprowadzenia opłat za wjazd do strefy czystego transportu.

Cała Polska odczuła skutki smogu. Zwłaszcza w mroźne dni zanieczyszczenie powietrza dało się Polakom we znaki. Zewsząd alarmowano o ograniczenie wychodzenia z domu czy zaniechanie aktywności fizycznej. Władze miast apelowały także, by pozostawić samochody w domu i wybrać się do pracy komunikacją miejską. Zorganizowano nawet Kongres Czystego Powietrza, w którym udział wzięło 200 samorządowców, naukowców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. 

Nazwa „smog” powstała w wyniku połączenia słów „smoke” (dym) i „fog” (mgła). Gęsty smog tak samo jak mgła powoduje bowiem znaczne ograniczenie widoczności. Aby walczyć ze smogiem, władze dużych miast Europy oraz Ameryki Północnej zapowiedziały, że do 2025 roku wprowadzą zakaz wjazdu do centrów miast dla pojazdów z silnikami Diesla. A w Polsce?

Redakcja poleca:

Opłata emisyjna w cenie paliw. Kierowcy oburzeni
Jazda po rondzie. Ważny wyrok dla kierowców
Hostessy na targach motoryzacyjnych w Genewie

Ustawa o elektromobilności zakłada możliwość wyznaczenia stref czystego transportu. Podczas prac zrezygnowano z pomysłu poboru opłaty w wysokości do 30 zł dziennie za wjazd do takiej strefy pojazdem z silnikiem spalinowym. W przyjętym przez komitet stały Rady Ministrów projekcie nowelizacji ustawy o biopaliwach znalazł się natomiast zapis, modyfikujący ustawę o elektromobilności. Opłata za wjazd do strefy niskiego transportu może wynosić maksymalnie 25 zł za dobę lub 2,5 zł za godzinę. Może mieć formę abonamentu lub ryczałtu.

Rada gminy w uchwale ustanawiającej strefę czystego transportu, będzie mogła dopuścić poruszanie się po tej strefie, w okresie nie dłuższym niż 3 lata od dnia przyjęcia uchwały, innych pojazdów niż uprawnione do bezpłatnego wjazdu do strefy pod warunkiem uiszczenia opłaty.

Zobacz także: Testujemy miejski model Volkswagena

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  Na pewno nic to nie da , bo to nie od tego jest smog.

 • pis pseudo ekolodzy (gość)

  Fakt jest taki zresztą sami napisaliście to w artykule, że "zwłaszcza w mroźne dni zanieczyszczenie powietrza dało się Polakom we znaki", smogowi nie są winne samochody tylko ludzie palący nie wiadomo czym i kolejna rzecz smog był zawsze co już mówili w telewizji tylko nikt nie badał powietrza, a teraz wielce zaczęła się pseudo ekologia aby wyciągnąć pieniądze od kierowców bo w kasie państwa pis zrobił takie zadłużenie, że zaraz 500+ się skończy no i na premie zabraknie nie mówiąc od dietach poselskich.

 • Komentarz usunięty.
 • zibi (gość)

  BANDA

 • z całej ustawy zostaną tylko opłaty (gość)

  i wystarczy

 • krk (gość)

  SAdzic na kazdym miejscu w KRAKOWIE zywoploty!!!!!skrobipiorki !

 • dynia (gość)

  Niech płacą! Ja kupilam sobie aż oczyszczacz powietrza milla home do domu z powodu smogu, to oni niech płacą. Oczyszczacz działa, ma się dobrze, dzięki niemu mogę oddychać w domu i normalnie funkcjonowac.

 • Zdechł pies (gość)

  Dziwne bo ten smog śmierdzi węglem a nie spalinami. Owszem po mieście jeździ trochę złomowanych aut w tym autobusy komunikacji miejskiej, ciężarowe i inne w tym osobówki nie co szrotowate ale mimo wszystko smog wali węglem. Dziwne też że smog głównie występuję w zimie kiedy to domy opalane są węglem a samochody jeżdżą cały rok i jakoś smog w lecie nie przeszkadza. dziwna logika rządzących w sprawie smogu. Smog to przykrywka by wyciągnąć kasę od kierowców bo tak łatwiej i prościej. Widać myślenie boli. No cóż takich mamy rządzących jaki mamy naród. Życzę wam szybkiego powrotu do zdrowia psychicznego.

 • W butach słoma (gość)

  Bardzo dobry pomysł ministerstwa !! Niech te "paniska" w wypasionych brykach, czyli starych , kilkunastoletnich ruplach,po szkopie i po Turku płacą!! Uważają się, za nie wiadomo kogo, jakieś Rockefelery za kierownicami limuzyn, w których fotele szkopy pierdziały po kilkanaście lat. Tymczasem w butach słoma.

 • PAWEŁ Z.G (gość)

  ZŁODZIEJE Z PIS-U ROZKRADLI PIENIADZE A TERAZ BRAKUJE NA 500+

 • Misz-masz (gość)

  Powiedział niemowa głuchemu , że szczerbaty powygryzał wszystkie włosy łysemu.... Prawda jest jedna , mianowicie , głupoli nam nawieżli , czy tu poczęci na miejscu .. Centrum najważniejsze , reszta to pikuś ... W tych waszych zrujnowanych centrach już nic nie ma , przenieście urzędy np. ZUS , szpitale , itp. na peryferie i jako pierwszy dam datek na płot pod napięciem ...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości