Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Solaris w czołówce

Data publikacji: Autor: PRO

Fot. Solaris Solaris Urbino zajął drugie miejsce w konkursie o tytuł najlepszego autobusu miejskiego Europy.

Kilka dni temu rozstrzygnięto czwartą edycję międzynarodowego konkursu o tytuł najlepszego autobusu miejskiego Europy – „Bus of The Year”.

 Fot. Solaris

Pierwsze miejsce zajął, zdobywając 53 punkty – MAN Lion`s City. Na drugiej pozycji znalazł się produkowany w podpoznańskim Bolechowie Solaris Urbino II generacji – pojazd zdobył 52 punkty. Na trzeciej pozycji uplasowało się Volvo 7700 z 36 punktami.

– Zdobycie drugiego miejsca w tak prestiżowym dla branży konkursie, to duży sukces dla naszej firmy. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że znaleźliśmy się na drugim miejscu za jednym ze światowych koncernów różnicą tylko jednego punktu, to tytuł wicemistrza nabiera dla nas szczególnego znaczenia. – powiedział Krzysztof Olszewski prezes Solaris Bus & Coach.

 

Sprawdzali na torze i poznańskich ulicach

 

Biorące udział w konkursie autobusy poddano szczegółowym badaniom technicznym, oraz testom jazdy w warunkach o zróżnicowanym stopniu trudności. Pojazdy zostały obciążone do poziomu 4/5 masy całkowitej.

Sprawdzano m.in. przyspieszenie ze startu zatrzymanego do prędkości 20, 40 i 60 km/h, długość drogi hamowania z tych prędkości, zużycie paliwa przy różnych prędkościach i na różnych dystansach. Mierzono również poziom hałasu wewnątrz pojazdu i promień zawracania. Jurorzy sprawdzali także zachowanie autobusów w warunkach miejskich. Pojazdy pokonywały kilkunastokilometrowy odcinek ulicami Poznania w czasie największego natężenia ruchu.

 

Nowoczesny i popularny

 

Badano m.in. poprzeczne przechyły, sposób wchodzenia w zakręty, skuteczność hamulców, synchronizacji i elastyczności skrzyń biegów, a także ergonomię miejsca kierowcy i komfort pasażerów. Wyniki testów i druga pozycja w konkursie jest potwierdzeniem dużego zainteresowania na pojazdy tej serii wśród polskich i zagranicznych firm.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości