Wszystko
o samochodach

Premiery / Samochody osobowe

Solarny samochód elektryczny. W auto wbudowano 5 metrów kwadratowych ogniw słonecznych (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Cover Video / x-news

Fot. Cover Video / x-news Pierwszy długodystansowy solarny samochód elektryczny jest już dostępny w sprzedaży. Duńska firma Lightyear po dwóch latach pracy nad elektrycznym samochodem zasilanym energią słoneczną przedstawiła model „One”.

Pojazd nie jest zasilany wyłącznie energią słoneczną, gdyż panele fotowoltaiczne nie są w stanie napełnić tak pojemnych akumulatorów. Firma twierdzi jednak, że samochód może przejechać nawet 20 000 km rocznie, będąc zasilanym jedynie energią solarną.

Akumulatory samochodu można ładować nawet w domowym gniazdku, a po załadowaniu „baku” do pełna można przejechać nim nawet do 725 km. W auto wbudowano 5 metrów kwadratowych ogniw słonecznych. Umieszczono je pod bezpiecznym szkłem, zintegrowanym z dachem i maską. Teoretycznie po godzinie postoju lub jazdy w nasłonecznionym miejscu pozyskania energia zapewnia prawie 12 km zasięgu.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Jak do tej pory 100 klientów zdecydowało się na zakup samochodu kosztującego 149 tysięcy euro. Co więcej pierwszych 500 klientów musi zapłacić opłatę za rezerwację w wysokości 119 tysięcy euro. Produkcja samochodu rozpocznie się w 2021 roku.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości