Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Sosnowiec będzie miał nowe rondo na ul. Piłsudskiego

Data publikacji: Autor: Anna Dziedzic

Fot. Anna Dziedzic Wczoraj w Sosnowcu ruszyła budowa ronda na ul. Piłsudskiego. Będzie gotowe jesienią przyszłego roku. Na razie są niewielkie utrudnienia.

Fot. Anna Dziedzic Wczoraj miasto oficjalnie przekazało firmie Skanska plac budowy. Rozpoczynają się pierwsze prace przygotowawcze związane z budową ronda na ulicy Piłsudskiego w Sosnowcu. Dokładnie chodzi o skrzyżowanie z ul. Kiero-cińskiej i Grabową. To miejsce bardzo newralgiczne. Przecięcie ulicy Piłsudskiego i przejechanie z ulicy Kierocińskiej na Grabową, lub po prostu wyjechanie ze znajdującego się w okolicy sklepu Lidl czy dużego osiedla w godzinach szczytu graniczy tam z cudem. Oprócz przejechania dwupasmowej jezdni w dwóch kierunkach trzeba jeszcze mieć na oku tramwaj, bo dokładnie środkiem biegnie torowisko. To miejsce, na którym dość często dochodziło do kolizji. Według policyjnych statystyk, tylko w tym roku doszło tam do 17 kolizji i trzech wypadków. W 2013 roku kolizji było tam aż 29.

W miniony czwartek stosowną umowę z wykonawcą podpisał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Rondo będzie budowała firma Skanska. Inwestycja jest warta 8,1 mln zł. Ma być gotowa w październiku przyszłego roku. Nie obędzie się bez utrudnień dla kierowców. Jednak jak zapewniają wykonawcy, ulica nie będzie całkowicie wyłączona z ruchu.

-  Na pewno nie wyłączymy skrzyżowania z użytkowania, wystarczy, że wydzielimy po jednym pasie ruchu w obu kierunkach - tłumaczył podczas uroczystego podpisania umowy Jarosław Szmitka, dyrektor zespołu projektów firmy Skanska.
Firma od razu zabrała się do pracy.

- W pierwszym etapie prac nastąpi zamknięcie jezdni w stronę centrum Sosnowca. Zachodzi konieczność wybudowania dwóch przewiązek na ulicy Piłsudskiego, które umożliwią przekierowanie aut na drugą jezdnię, przez tory tramwajowe. Przewiązki te powstaną do końca tygodnia. Wówczas znikną również czasowe utrudnienia w ruchu, a jezdnie będą całkowicie przejezdne.

Właściwe prace rozpoczną się w okolicach 20 stycznia 2015 roku - powiedziała nam wczoraj Agnieszka Kotela z firmy Skanska.

W ramach przebudowy powstanie nie tylko rondo. W tej chwili autobusy zatrzymujące się w tym rejonie zajmują jeden z dwóch pasów ruchu, dlatego prace obejmą również wybudowanie zatok autobusowych. Zmodernizowane zostaną również miejsca parkingowe przy Przedszkolu Miejskim nr 47, a także przebudowane zostaną przejazdy tramwajowe.

- O tym, jak ważna jest ta inwestycja, wiedzą najlepiej ci, którzy starają się tam wyjeżdżać z bocznych do Piłsudskiego uliczek, czyli Kierocińskiej i Grabowej. Ich najbardziej ucieszy ta przebudowa. To inwestycja miejska finansowana w całości z naszego budżetu - mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

Inwestycja obejmuje również wybudowanie ścieżki rowerowej, a także osobnych prawoskrętów na wszystkich ulicach (bez konieczności przejeżdżania przez rondo). W pierwszej kolejności prace przy budowie ronda skupią się na infrastrukturze kanalizacyjnej, teletechnicznej oraz przebudowie torowiska.  

Warto podkreślić, że to niejedyna inwestycja drogowa, która będzie realizowana w Sosnowcu. Do jesieni przyszłego roku będą już gotowe dwa inne ronda - w rejonie ulic Braci Mieroszewskich, Długosza i Dmowskiego oraz na skrzyżowaniu Wojska Polskiego, Tuwima i Wygody. Ponadto zmodernizowane zostaną skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Kopalnianej oraz Narutowicza, Wawel i Klimontowskiej. Inwestycje w sumie będą kosztowały prawie 40 milionów złotych.

                                                                                               Źródło: Dziennik Zachodni

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • xylen (gość)

    Nareszcie.

  • zioło (gość)

    Proponuję aby nowe rondo nosiło imię Feliksa Dzierżyńskiego.

  • Sosnowiak (gość)

    Piszę w 2015. No i jak zrobili to rondo? Do kitu. WIEDZIELI przez wielkie W, że ludzie tam będą jeździć na pamięć. WIEDZIELI, że do ronda idą aż 2 pasy. To co zrobili? Rondo które ma tylko znaki (na które piraci nie patrzą i tak) i wygląda jak zwykła "przelotówka". Nie ma ani zwężenia, ani jakiegoś ukształtowania. Miało być płynniej (długie światła) i bezpieczniej (rondo), a wyszło ani bezpiecznie ani płynnie - bo ci co jadą spod wiaduktu NIE WPUSZCZAJĄ tych co jadą z osiedla czy od Sobieskiego. Nie, bo nie - bo jedna fala, która jedzie sobie dwoma pasami. Jest nawet gorzej niż było. Dowód? Dziś 15.06 dachował poprawnie jadący, znajdujący się JUŻ na rondzie samochód, w którego jakiś jadący na pamięć walnął. Z jaką prędkością tamten musiał wjechać? A zobaczcie ronda np. w Rybniku - tam nie da rady przejechać "na wprost", chyba że przez wysepkę. Trzeba zwolnić i OBJECHAĆ. Taki Rybnik! A tutaj przelotówka - i rondo "nie rondo". Teraz zbierają owoce. Szkoda tylko zdrowia tych co jadą OK.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości