Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Spada sprzedaż, rośnie produkcja

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Fiat: W lutym najwięcej wyprodukowano Fiatów Panda, a Fiat był największym polskim producentem samochodów osobowych.

Mimo malejącej sprzedaży nowych samochodów osobowych ich produkcja w Polsce rośnie. To zasługa dużego eksportu. W ubiegłym miesiącu z taśm montażowych fabryk zjechało 42 609 egzemplarzy aut - o ponad 1,5 proc. więcej niż w styczniu. Od początku roku wyprodukowano w naszym kraju 84 567 samochodów osobowych, co oznacza 6,4-procentowy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 

Z raportu firmy Samar monitorującej polski rynek motoryzacyjny wynika, że najwięcej wyprodukowano Fiatów Panda, których udział w całkowitej produkcji samochodów osobowych w Polsce wyniósł 45 proc. Drugie miejsce zajął Opel Astra II z 16-procentowym udziałem, a trzecie Volkswagen Caddy (11 proc.). Na dalszych pozycjach uplasowały się Fiat Seicento (10 proc.), Fot. Fiat: W lutym najwiêcej wyprodukowano Fiatów Panda, a Fiat by³ najwiêkszym polskim producentem samochodów osobowych. Opel Agila (9 proc.), FSO Lanos (5 proc.), VW Transporter (3 proc.) oraz FSO Matiz (0,4 proc.)

 

Największym polskim producentem samochodów osobowych był w lutym Fiat. Jego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych wyniósł 55,6 proc. Na drugim miejscu uplasował się Opel z udziałem wynoszącym 24,3 proc. Trzecią pozycję zajął Volkswagen (14,4 proc.). FSO z udziałem 5,6 zajmuje czwarte miejsce, a firma Intrall produkująca samochody Honker piątą - 0,02 proc.

 

Rosnąca produkcja to wynik wysokiego popytu na auta wytwarzane w Polsce. Z ponad 42 tys. wyprodukowanych w lutym samochodów, 40 003 auta, (czyli ponad 90 proc.) trafiło za granicę. Fabryka VW w Poznaniu jest jedynym w Europie dostawcą modelu Caddy, a zakłady Fiata w Tychach wytwarzają Pandę cieszącą się powodzeniem na rynkach europejskich. Większość z wyprodukowanych prze FSO Lanosów przeznaczona jest na rynek ukraiński.

 

Spada natomiast liczba pojazdów dostarczanych na nasz rynek. Wynik z lutego - 2 576 aut był gorszy od zanotowanego w tym samym miesiącu 2004 r. o ok. 45 proc. biorąc pod uwagę okres styczeń – luty spadek wynosi 35 proc.

 

Produkcja i sprzedaż samochodów osobowych w Polsce

 

 

styczeń-luty 2005

styczeń-luty 2004

zmiana (%)

Produkcja samochodów osobowych

84 567

79 475

6,4

Sprzedaż samochodów osobowych

42 077

59 360

- 29,1

Źródło: Samar

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości