Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Spadło zainteresowanie sprowadzanymi samochodami

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Spadło zainteresowanie sprowadzanymi samochodami Wyraźnie spadło zainteresowanie autami sprowadzanymi z zagranicy. Ma to oczywiście związek z wysokim kursem walut i niepewną sytuacją gospodarczą, która nakazuje ostrożniej planować wydatki.

W Polsce nowy samochód to wciąż luksus. Dilerom łatwiej jest jednak do niego przekonać wtedy, gdy stabilna gospodarka daje gwarancję spłaty kredytu zaciągniętego na kupno nowego pojazdu. Atmosfera wyczekiwania zmusza wielu potencjalnych kupców do wstrzymania się z inwestycją. Jeśli już zdecydują się na wydanie pieniędzy, to spora część z nich uczyni to dopiero w styczniu i lutym 2012 roku, gdy sprzedawcy zaczną się pozbywać przecenionego towaru z poprzedniego rocznika. W tym roku na drogach powiatu świeckiego przybyły 222 nowe samochody.

Mniej samochodów z Unii Europejskiej

Spowolnienie w obrotach dotyczy także samochodów sprowadzanych z Zachodu. Z rzeki płynących używanych pojazdów zrobił się strumień. Od początku roku w Wydziale Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Świeciu zarejestrowano 1701 samochodów sprowadzonych. Dla porównania w takim samym okresie ubiegłego roku było ich 2010. - Wyraźny spadek widoczny jest od września - tłumaczy Mirosław Karwasz z Wydziału Komunikacji i Dróg. - Każdy następny miesiąc pogłębia tę różnice.

Koniec interesów z USA

Praktycznie do zera spadała też liczba samochodów importowanych z USA. Jeśli już coś się zdarza ze Stanów, to z rzadka jakiś motocykl.
Główną przyczyną jest niski kurs złotówki. Pojazdy kupowane poza granicami Polski nie są już tak atrakcyjne cenowo. - Większość osób zajmujących się sprowadzaniem robi to pod konkretne zamówienie - tłumaczy Karwasz. - Przy tak słabym ruchu nikt nie pozwala sobie na kupno kilku aut i czekanie tygodniami na kupca.
Stałą tendencją wydaje się natomiast rosnący udział jednośladów w ogólnej puli pojazdów jakimi poruszają się mieszkańcy powiatu świeckiego. W 2011 r. przybyło 26 motorów i aż 322 motorowery.

Tekst i zdjęcie: Andrzej Bartniak

Spadło zainteresowanie sprowadzanymi samochodami
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Spadło zainteresowanie sprowadzanymi samochodami

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości