Wszystko
o samochodach

Aktualności / Imprezy

Spadochroniarze opanowali Rynek

Data publikacji: Autor: (mk)

 Amerykańskie Dodge i Willysy, obok radzieckich Ziłów i GAZ-ów wzięły udział w I Ogólnopolskim Zlocie Pojazdów Militarnych.

Amerykańskie Dodge i Willysy, obok radzieckich Ziłów i GAZ-ów. Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie ramię w ramię z amerykańskimi spadochroniarzami, walczącymi w Wietnamie. Wszyscy wzięli udział w I Ogólnopolskim Zlocie Pojazdów Militarnych.

 

Do Bytomia przyjechało w sobotę 16 militarnych pojazdów. Same zabytki. Wielka parada odbyła się na Rynku. Potem wszystkie ekipy pojechały do Sportowej Doliny.

 

Amerykańskim Dodgem z okresu II wojny światowej przyjechali łodzianie. Właścicielem ogromnego auta jest Marek Andrzejewski. Kupił go 15 lat temu. Dziś musiałby za niego dać 15 tys. zł.

- To całkowicie sprawny samochód, wyciąga około siedemdziesięciu kilometrów na godzinę. Do Bytomia przywieźliśmy go na lawecie, bo nie dość że niewygodny, to jeszcze drogi w eksploatacji. Na sto kilometrów pali około dwudziestu litrów benzyny. Jeżdżę nim głównie na takie zloty - opowiada właściciel.

 

Prawdziwą furorę zrobiły Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Ludzie przyjechali m.in. Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Łączy ich wielka pasja: odtwarzanie codziennego życia żołnierzy polskich i amerykańskich siły zbrojnych z okresu II wojny światowej oraz amerykańskiego wojska z czasów wojny wietnamskiej. Oryginalne mundury, pełne wyposażenie.

- Kosztowało mnie to około 8 tys. zł. Zbieramy oryginalny sprzęt, zakładamy obozowiska. Robimy to z zamiłowania do historii i umiłowania do munduru. Jeden zbiera rybki, drugi mundury.- mówi Piotr Kolasiński, dwudziestolatek z Krakowa.

 

Ale Dodge pomieścił i przedstawicieli zupełnie odmiennej formacji. Obok amerykańskiego spadochroniarza siedział Eugeniusz Zielak z Łodzi.

- Przez rok byłem kierowcą generała Baryły. Nie powiem, przyjemny człowiek był, ale niezbyt lotny - mówi.

 

Dzieciaki i młodzież, których na Rynku było mnóstwo, były zachwycone choć...

- Pojazdów mogło być trochę więcej. Mnie interesowała broń. Colty, beryle - mówi 15-letni Damian.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości