Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Historia motoryzacji

Spalinowe gwiazdy

Data publikacji: Autor: Michał Kij

fot. Ford Podobno żaden samochód nie gościł na srebrnym ekranie częściej niż Mustang. Fani sporządzili listę przeszło 330 filmów, w których „zagrał” sportowy Ford.

Podobno żaden samochód nie gościł na srebrnym ekranie częściej niż Mustang. Fani sporządzili listę przeszło 330 filmów, w których „zagrał” sportowy Ford.

 

fot. Ford Wiele z tych filmów to produkcje klasy „B”, wieczorne „usypiacze”. Ale jest kilka dobrych tytułów: „JFK”, „Wywiad z wampirem” czy „Zagubiona autostrada” Davida Lyncha. Oscarowa wręcz rola przypadła zielonemu Mustangowi GT 390 (na zdj.)  w filmie „Bullitt”. Kilkuminutowa scena, w której detektyw Frank Bullitt (Steve Mc Queen) goni „złych facetów” ulicami San Francisco, jest jednym z najlepszych pościgów w historii kina.

 

fot. Ford Popularnym samochodem w Hollywood jest kabriolet Lincoln Continental z lat 60. Ten olbrzym z samonośnym nadwoziem (!) jest jedynym 4-drzwiowym kabrioletem, jaki po II wojnie produkowano w Stanach Zjednoczonych. Jego obszerne wnętrze i delikatna stylizacja pozwalają wyeksponować jadących nim aktorów. Operatorzy kochają ten wóz. Do tego stopnia, że wystąpił w „Wodnym świecie” z Kevinem Costnerem. Wydawałoby się, że w opowieści o Ziemi przykrytej oceanem nie ma miejsca na jakikolwiek samochód. A jednak... Continental służył również Davidowi Duchovnemu podążającemu w „Californii” tropem krwawych zbrodni, a ostatnio jeździ nim niefrasobliwy detektyw Bonetti w serialu „Tequila i Bonetti w Rzymie”.

 

fot. Ford Kryminał daje okazję, żeby pokazać samochód w scenach, jakie ze względu na „poprawność polityczną” nigdy nie mogłyby się znaleźć w reklamach. Ford chętnie udostępnia samochody do filmów. Zwłaszcza, gdy przed kamerą ma zapewnioną wyłączność. W kryminale z lat 70. „Barnaby Jones” wszyscy bohaterowie jeżdżą autami ze stajni Forda. Bogaci i źli Lincolnami, młode i ładne – Mustangami.

 

fot. Ford Samochód podkreśla osobowość bohatera. Jednocześnie sam staje się wyjątkowy przez osobę swego kierowcy. Trudno wyobrazić sobie Johna Travoltę w „Grease” bez jego hot-roda „Graese Lightning” (na zdj.)

 

James Dean w „Buntowniku bez powodu” jeździł Mercurym z 1949 roku. Dziś to samochód kultowy. Nie tylko feministkom zapadł w pamięć Ford Thunderbird, którym pojechały do lepszego świata Thelma & Louise.

 

 

 

 

 

fot. Ford Odpowiednio dobrany samochód oddaje klimat epoki. Jest bardzo wymownym elementem scenografii. W filmach s-f roi się od wszelkich „gadżetomobili”. W „Parku Jurajskim” widzowie mogli oglądać mocno uzbrojonego Forda Explorera. Moda na dinozaury minęła, ale Explorer nadal sprzedaje się znakomicie. W jednym z „Batmanów” w roli Batmobile wystąpił eksperymentalny Lincoln Futura z 1955 r. (na zdj.)

Czy to kpina z ówczesnych stylistów, czy raczej wyraz podziwu dla ich nieposkromionej fantazji?

 

fot. Ford Przed tegoroczną ceremonią wręczenia Oscarów Ford przypomniał kilka spośród swoich licznych samochodów, jakie występowały w filmie (na zdj.) . Mało kto wie, ze Henry Ford stał również po drugiej stronie kamery. W latach 20. stworzył studio Ford Motion Pictures, które przez pewien czas kręciło najwięcej filmów w Ameryce.

Kto wie, co by się stało, gdyby nie Hollywood...

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • V8 (gość)

    jeden z wielu fenomenow amerykanskiej mani przeolbrzymiej mocy z tamtych lat. brak slow!!!

  • wainfobroker

    Na rynek wchodzi nowy Mustang. Mustang Bullitt 2008, ktory jest zaprojektowany na podstawie legendarnego zielonego mustanga ktorym jezdzil Steve McQueen ulicami San Fransisco w filmie "Bullitt" w roku 1968. Mustang Bullitt 2008 będzie miał pod maską silnik v8 4,6 litra, podrasowany do 315 KM, jest to 15 KM wiecej niż oryginalny Mustang Bullitt 1968, bedzie miał ulepszone zawieszenie, hamulce, nie wspomne o wszystkich technologiach XXI wieku.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości