Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalne miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży?

Ksenia Pisera
Miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży stworzono już w Chojnicach Fot: Sylwia Cisoń
Miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży stworzono już w Chojnicach Fot: Sylwia Cisoń
Ciąża to nie kalectwo - przekonują przeciwnicy wyznaczania specjalnych miejsc parkingowych dla kobiet spodziewających się narodzin dziecka. Zwolennicy z kolei tłumaczą, że nie chodzi o to, by ciężarnym przypisać grupę inwalidzką, ale o to, by chronić życie, które w sobie noszą.

Dyskusja o specjalnych miejscach postojowych dla ciężarnych podniosła się w Gdyni tuż po tym, gdy gdyńscy włodarze wstępnie

Miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży stworzono już w Chojnicach Fot: Sylwia Cisoń
Miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży stworzono już w Chojnicach Fot: Sylwia Cisoń

odmówili przyłączenia się do akcji społecznej rzeszowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, która miała by wpłynąć na dzisiejsze prawo. Władze Gdyni przekazały tę sprawę do przeanalizowania powołanej niedawno pełnomocnik prezydenta ds. polityki rodzinnej, która większych szans na oficjalne przyłączenie się miasta do akcji nie widzi.

Główną przeszkodą w wyznaczaniu miejsc postojowych dla kobiet w ciąży jeszcze do niedawna był brak znaku drogowego. Taki opracowali urzędnicy z południa Polski. Na białej tabliczce znalazła się symboliczna kobieta w ciąży, a znak zaakceptował już Urząd Patentowy RP. Żeby jednak tablice mogły stanąć na miejskich parkingach w całym kraju, niezbędne jest wprowadzenie zmiany w ustawie o ruchu drogowym. Kobiety oczekujące narodzin dziecka miałyby prawo do otrzymania specjalnej karty parkingowej, która przysługiwałaby od 10 tygodnia ciąży. Inicjatorzy akcji równocześnie ubiegają się o wpisanie "ciężarnego znaku" na listę oficjalnych znaków drogowych.

- Po zebraniu 100 tysięcy podpisów złożymy w Sejmie wniosek o wpisanie naszego znaku na listę oficjalnych znaków w polskim kodeksie drogowym - zapowiadał Marek Porębski, dyrektor rzeszowskiego WORD-u. - Obserwując codzienne życie mieszkańców Podkarpacia, zauważyliśmy część problemów, z jakimi borykają się kobiety w ciąży. Stosunkowo często  mają bóle brzucha, doświadczając w ciągu doby skurczów, łatwo się męczą, mają problemy z chodzeniem. Stąd ten pomysł. W Sejmie odbiór naszej akcji jest pozytywny.

Na liście 15 osób, zaproszonych do komitetu inicjatywy, są m.in. wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, aktorka Anna Mucha, prezes fundacji TVN "Nie jesteś Sam" Bożena Walter, poseł Zbigniew Rynasiewicz oraz Łukasz Cichowski, gdyński radny PO, który wystąpił już do władz miasta z prośbą o aktywne włączenie się samorządu w akcję.

Włodarze jednak nie są tak pozytywnie nastawieni, jak mają być polscy posłowie. - Jeżeli parlament uzna taki przepis, to będziemy się stosować - mówi Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni. - W czerwcu stwierdziliśmy, że wprowadzenie dodatkowej palety oznakowania jest bezzasadne.

Włodarze, niespełna dwa tygodnie po tej deklaracji powołali w Gdyni pełnomocnik ds. polityki rodzinnej. Rozstrzygnięcie kwestii, czy Gdynia powinna dołączyć do inicjatywy rzeszowskiego WORD-u przeszła właśnie w te ręce. - Przeglądałam tę dokumentację - mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta. - Moja opinia jest bardzo średnia, nie robiłabym z kobiety ciężarnej kaleki. Te parkingi byłyby kierowane do bardzo wąskiej grupy, zasadność takiego przywileju również trudno zweryfikować. Nie zapadła w tej kwestii jeszcze żadna wiążąca decyzja, będę się konsultować z przedstawicielami organizacji pozarządowych w tej sprawie.

Zwolennicy zmian w prawie przekonują jednak, że niezbędne jest stworzenie ciężarnym takich warunków, by mogły nie tylko skupić się na zdrowym i bezpiecznym trybie życia, ale również załatwiać codzienne sprawy. - Nie robimy z nikogo inwalidów - mówi Krzysztof Liegmann, prezes Fundacji Bezpieczny Brzuszek. - Każdemu, kto tak twierdzi, radzę, by założył na brzuch kilkukilogramowe obciążenie, spróbował wysiąść z samochodu i przejść spory kawałek drogi.

Same ciężarne przyznają z kolei, że specjalne miejsca parkingowe, owszem, przydałyby im się. Mają też inny pomysł, z którego mogłyby skorzystać nie tylko kobiety w ciąży. - Zdecydowanie uważam, że takie parkingi są potrzebne przy szpitalach lub przychodniach - mówi Maja Wagner, radna Gdyni, która już za tydzień ma urodzić dziecko. - Jednak na co dzień bardziej były by przydatne miejsca dla opiekunów małych dzieci. Skorzystałoby na tym więcej osób.

źródło: Dziennik Bałtycki

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty