Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Spór o pomorskie trasy

Data publikacji: Autor: Tomasz Falba - Dziennik Bałtycki

Fot. Przemek Świderski

Kto ma zdecydować o tym, jak będą się rozwijać pomorskie drogi wojewódzkie? Radni chcą, aby zrobił to sejmik. Tymczasem marszałek zastanawia się, czy nie wystarczyłaby tylko uchwała Zarządu Województwa.

 

- To jest zbyt ważna sprawa, aby rozstrzygał o niej sam Zarząd Dróg Wojewódzkich czy nawet Zarząd Województwa - mówi Mieczysław Struk, radny sejmiku wojewódzkiego, przewodniczący Komisji Strategii Rozwoju i Polityki Przestrzennej. - Domagam się publicznej debaty.Fot. Przemek ¦widerski  

O czym mówi radny Struk? O programie rozwoju dróg wojewódzkich na Pomorzu do roku 2015. Opracował go już dwa lata temu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, ale dokument ten nigdy nie był przyjęty do realizacji uchwałą sejmiku. Tymczasem określa on, jak będą remontowane i budowane drogi wojewódzkie w naszym regionie. A jest ich 1 750 km.
- Nie ma przepisu, który nakładałby obowiązek przyjęcia takiego programu przez sejmik - wyjaśnia tymczasem marszałek województwa Jan Kozłowski. - Nie podjąłem jeszcze decyzji w tej sprawie.

 

Marszałek zastanawia się, czy nie wystarczyłoby jedynie zatwierdzenie planu przez Zarząd Województwa i poinformowanie o tym radnych na jednej z sesji sejmiku. Podpiera się przy tym wynikami ostatniej kontroli NIK dotyczącej finansowania i utrzymania dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych na Pomorzu. Kontrolerzy skierowali do Zarządu Dróg Wojewódzkich wniosek o przedstawienie projektu programu do uchwalenia tylko Zarządowi Województwa.
Jak nam powiedział Włodzimierz Kubiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, trwają właśnie ostatnie prace nad końcową wersją programu.
- W najbliższym czasie osobiście przedstawię go zarządowi - mówi Kubiak. - Co będzie dalej, to już nie zależy ode mnie.

 

Marszałek Kozłowski chciałby, aby do końca roku plan został zatwierdzony przez Zarząd Województwa. Radni poznają go najprawdopodobniej na styczniowej sesji sejmiku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości