Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Spóźniona rejestracja

Data publikacji: Autor: Maciej Krzywoszyński

Fot. Magdalena Chałupka: Teoretycznie do przerejestrowania zakupionego samochodu w ciągu 30 dni obligują nas przepisy. W praktyce nie przewidują one jednak żadnych konsekwencji dla osoby, która ten termin przekroczy. A takich osób jest sporo, gdyż z powod Kupiłeś samochód i nie przerejestrowałeś go w 30 dni? Jesli masz ważne OC to policja najwyżej zatrzyma dotychczasowy dowód rejestracyjny.

Kupiłeś samochód i nie zdążyłeś go przerejestrować w ciągu 30 dni? Jeśli ubezpieczenie OC jest ważne, to nie ma problemu. W najgorszym razie policja może zatrzymać dotychczasowy dowód rejestracyjny twojego auta.

 

Ogromny import samochodów używanych bardzo szybko przełożył się na wzrost liczby sprzedawanych i kupowanych w Polsce samochodów, a co za tym idzie - na pogorszenie sytuacji w wydziałach komunikacji. Choć urzędnicy zapewniają, że problemy z rejestracją są coraz mniejsze, to wiele osób i tak nie ma ochoty lub czasu odwiedzać urzędów.

 

Teoretycznie do przerejestrowania zakupionego samochodu w ciągu 30 dni obligują nas przepisy. W praktyce nie przewidują one jednak żadnych konsekwencji dla osoby, która ten termin przekroczy. Zdaniem Małgorzaty Kaniewskiej, szefowej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Fot. Magdalena Cha³upka: Teoretycznie do przerejestrowania zakupionego samochodu w ci±gu 30 dni obliguj± nas przepisy. W praktyce nie przewiduj± one jednak ¿adnych konsekwencji dla osoby, która ten termin przekroczy. A takich osób jest sporo, gdy¿ z powod Dyrektorów Wydziałów Komunikacji, urzędnicy nie mają żadnej możliwości ukarania kierowcy, który postanowi przerejestrować auto po upływie 30 dni. Jak się okazuje, kierowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę - spóźnialskich jest naprawdę wielu.

 

Policja, przynajmniej na razie, niewiele może zrobić w tej sprawie. Po pierwsze, w tej chwili, gdy nie działa jeszcze CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, policjant zatrzymujący samochód np. w Poznaniu może ustalić zgodność danych w dowodzie rejestracyjnym tylko w wypadku samochodu zarejestrowanego w tym mieście i w powiecie poznańskim. Jeśli auto zostało zarejestrowane gdzie indziej i sami się nie przyznamy, policjant nie będzie w stanie ustalić, czy kupiliśmy je np. pół roku temu, czy też może należy ono do naszego kolegi. Po drugie, nawet jeśli funkcjonariuszowi uda się stwierdzić, że samochód zmienił właściciela i nie został na czas przerejestrowany, to konsekwencje dla kierowcy są niezbyt poważne. Jak mówi asp. Zbigniew Paszkiewicz z poznańskiej drogówki, zgodnie z prawem o ruchu drogowym „w razie uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim [dowodzie rejestracyjnym] zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu”, policjant może jedynie zatrzymać dowód rejestracyjny i wystawić kierowcy stosowne zaświadczenia na 7 dni. W tym czasie bez problemu zdążymy nadrobić zaległości i przerejestrować auto. Co bardzo ważne, policjant nie ma prawa ukarać nas mandatem za nieprzerejestrowanie samochodu na czas.

 

Na zlekceważenie przepisów mogą sobie oczywiście pozwolić osoby, które kupiły auto z polisą OC ważną dłużej niż owe 30 dni. Od ponad roku jest bowiem tak, że ubezpieczenie OC „idzie” za samochodem. Jeśli sprzedamy auto z ubezpieczeniem OC ważnym jeszcze przez np. pół roku, to szansę na rzeczywisty zwrot składki mamy wówczas, gdy jego nabywca wykupi nowe ubezpieczenie. Jeżeli nie ma na to ochoty, może na „naszym” OC jeździć do końca jego ważności. Jeśli natomiast sprzedamy komuś samochód z polisą OC ważną tylko kilka dni, to igranie z przepisami i opóźnianie przerejestrowania z pewnością się nabywcy nie opłaci. Za brak OC nawet przez jeden dzień Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada karę w wysokości 400 euro. Chcąc wykupić nowe ubezpieczenie, trzeba samochód przerejestrować. Aby rejestracja była możliwa, należy mieć ważną polisę poprzedniego właściciela.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • beata (gość)

  witam serdecznie.mam taki problem. Auto zostalo sprzedane na zasadzie umowa kupna sprzedazy w 1996r.nowy wlasciciel nie zglosil tego do skarbowki,rowniez nie przerejestrowal auta.ma tez niewazne OC.w sumie fajne auto, renault 5, zabytkowy ale warty uwagi.na dodatek nie koniec tych problemow, bo czlowiek niedawno zmarl, i zostawil corce, ktora wlasnie auto chce sprzedac a ja jestem zainteresowana.wymyslilam ze odnajde sprzedawce i z nim podpisze umowe, ale jak mi go zarejestruja jak nie ma oc, a poprzedni wlasciciel napewno nie zaplaci.jest jakis pomysl?pomozecei mi?dzieki i czekam na ewentualna rade. moj mail to tibe@poczta.onet.pl

 • kasie (gość)

  ale ubezpieczyć samochód to można ubezpieczyć tylko na podstawie umowy kupno-sprzedasz bez zarejstowania

 • Jacek-Łódz---odnośnie rejestra (gość)

  sam miałem auto którego nie przerejestrowałem- ubezpieczenie wykupiłem na siebie- przegląd ważny- zatrzymała mnie policja i zatrzyma(no mi dowód rejestracyjny za nie przerejestrowanie auta- świstek który mi dał mądry policjant- powiedział ze z tym 7-dniowym papierkiem mam jechać i zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji--udałem się do wydziału komunikacji-lecz nikt nie zarejestruje auta w wydziale z nieoryginalnym dowodem rejestracyjnym- pani oddała mi dowód rejestracyjny i dalej jeżdże na tym samym--pani w Urzędzie twierdzi ze za nieprzerejestrowanie pojazdu nie ma prawa zatrzymywać dowodu-Policjant inne prawo- Urząd inne prawo jeden kraj- raczej chory- nadmienie policjant z Parzęczew woj łódzkie (pozdrowionka dla tego policjanta może faktycznie służby mundurowe uratowały mu życie)

 • Jacek-Łódz---odnośnie rejestra (gość)

  Nie ma konkretnych przepisów- a jeśli są to takie ze można je omijać i koło się kreci - bo gdyby były jasne przepisy to niepotrzebni by byli adwokaci - a tu jest kasa - i dlatego oni są- pozdrawiam.

 • Komentarz usunięty.
 • zniesmaczony (gość)

  Chodzę już miesiąc po tych cholernych urzędach i nie mogę tego auta przerejestrować! Ciągle im coś nie pasuje, faktura nie oryginalna (bo i niby skąd mam mieć org jak to w księgowości leży od kilku lat !!) a to dowód zabrany, a to śmo, a to źmło.. Ludzie.. odechciewa się cokolwiek robić!!

 • polak (gość)

  czy jest ustawa o przymuszonum przereisrowaniu pojazdu po zakupie jesli jes to prosze poda ustawe i ustawe dlaczego policia jerzdi samochodami nieubepieczone czy jest taka ustawa jerzdom na dziko oszusci kłamcy ja bym im za prponował mandat 3500 zł gwaracyiny to panstwo bez peprawia

 • Gość (gość)

  Witam i proszę o poradę. Samochód jaki chcem kupić został kupiony od firmy a kupujący przez okres dwóch lat nie przerejestrował i teraz chce sprzedąć mi za podwójną cenę. Obawiam się tego czy to wszystko jest prawidłowo i czy pierwszy kupujący powinien był go zarejestrować na siebie i dopiero sprzedawać? Proszę o radę. Pozdrawiam :)

 • adi (gość)

  Witam. mam mały problem. Otóż jeżdżę samochodem mojego kuzyna, który jest za granicą. Samochód posiada z pół roku i nie przejestrował go na siebie, pewnie z braku czasu. A ostatnio policja zabrała mi dowód za światła. usterke naprawilem zrobiłem niezbędny przegląd i teraz mam pytanie czy odbierze on dowód z umową kupna bez problemu czy będzie musiał pojazd wkońcu przejestrować na siebie ? dodam też że nie wiem czy opłacił skarbówke za kupno. Czy będą to sprawdzać w Wydziale ?

 • Kuba (gość)

  Do gość wystarczy jak będziesz mial Umowę kupna sprzedaży poprzednika ja miałem taką samą sytuacje i poszło bez problemu pozdrawiam

 • witam (gość)

  mam pytanie jezdze samochodem nieprzerejstrowanym na siebie co moze mi policja zrobic jak mnie zatrzymie?

 • BERNARD (gość)

  tacy cwaniacy co jeżdżą nie przerejestrowanymi samochodami nie płacą też mandatów z fotoradarów!! bo mandat jest wysyłany do właściciela wg tablic, a on ma alibi w postaci umowy kupna/sprzedaży, mandat jest umażany. Ryzyko kontroli jest praktycznie zerowe, znam takich co jeżdżą tak od 20 lat, jak skończy się OC to wykupują kolejne podając się za poprzedniego właściciela i oczywiście na fałszych zniżkach.

 • Kris (gość)

  Bernard , piszesz cos o czym nie masz pojecia . Owszem mandat idzie do poprzedniego własciciela ale ten okazuje umowe kupna sprzedazy i mandat wysyłany jest do obecnego własciciela . Co do ubezpieczenia to tez mam auto nieprzerejestrowane od roku i OC mam na siebie gdyz umowa kupna-sprzedazy została opłacona w urzedzie skarbowym i jestem prawnym włascicielem i to jest wazne dla Ubezpieczalni

 • xXx (gość)

  Zmiana przepisów, art. 97 kodeksu wykroczeń, kara grzywny do 3000zł. Źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/434924,nieprzerejestrowanie-pojazdu-skonczy-sie-mandatem.html

 • Joooo (gość)

  BERNARDco ty nie powiesz! Odsyłaliśmy kilka umów kupna sprzedaży, a przed nami było jeszcze kilka osób, które też auta x nie przerejestrowało. Mandaty jakoś do nas przychodziły, więc nie masz racji. '...wykupują kolejne podając się za poprzedniego właściciela i oczywiście na fałszych zniżkach. " to już jest podawanie nieprawdziwych informacji, posługiwanie się cudzymi danymi, fałszowanie podpisu, itd - raz poszły nam przez takie coś zniżki, ale umowa i data, a do tego awantura z ubezpieczalnia i musieli grzecznie oddać. Takich powinno się karać.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości