Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Sprawdź co zrobić, aby płacić mniej za OC

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Sprawdź co zrobić, aby płacić mniej za OC Raport firmy J.P. Morgan Cazenove podaje, że od początku 2011 roku ceny ubezpieczeń OC wzrosły aż o 11 procent. Według specjalistów rynku ubezpieczeń jest kilka sposóbów na obniżenie składki.

Kardynalnym błędem kierowców jest przekonanie, że polisa, którą wykupili w ubiegłym roku, także i w tym jest tania i najkorzystniejsza na rynku. Rynek ofert ubezpieczeniowych zmienia się bardzo szybko, a każde towarzystwo prowadzi własną politykę cenową.

Na ostateczną cenę wpływa wiele różnych czynników. W związku z tym dochodzi do wyjątkowo dużej rozpiętości cenowej polis dostępnych na rynku.

– Przykładowo, właściciel samochodu Renault Megane z 2005 roku silnikiem o pojemności 1.4, z 15 letnim stażem, prowadzący samochód bezwypadkowo, za OC zapłaci od około 327 do nawet 590 zł, w zależności od wybranego towarzystwa. Dlatego warto na bieżąco śledzić i porównywać ceny z różnych towarzystw, by nie przepłacić za ubezpieczenie – tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert firmy Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Alternatywa dla młodych kierowców

Młodzi kierowcy, którzy nie mają ulg za bezszkodową jazdę, również mogą zmniejszyć koszt polisy. Kierowca posiadający prawo jazdy 3 lata na pierwszą polisę za wspomniane Renault Megane będzie musiał wydać ok. 900 zł lub nawet dwa razy więcej.

Zobacz też: Kierowco uważaj! Policja częściej sprawdza ważność OC

– Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest ustanowienie współwłaścicielem auta osoby, która na swoim koncie posiada wysokie zniżki na ubezpieczenie. W takiej sytuacji towarzystwo bierze pod uwagę zniżki współwłaściciela dopisanego do dowodu rejestracyjnego pojazdu – radzi Maciej Kuczwalski.

Kupuj w pakiecie

Kolejną metodą obniżenia składki za OC jest wykupienie w tym samym towarzystwie dodatkowego ubezpieczenia, czyli skorzystanie z tzw. wariantu pakietowego.

– Gdy jednocześnie kupimy, np. polisę na dom lub mieszkanie, możemy liczyć na kilkanaście procent zniżki w ubezpieczeniu samochodu. Oprócz obowiązkowego OC możemy również wykupić dobrowolną polisę AC, NNW, czyli ubezpieczenie następstwa nieszczęśliwego wypadku lub świadczenie assistance – radzi Maciej Kuczwalski.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę wiele czynników mających wpływ na ostateczną wysokość składki za ubezpieczenie. Są to m.in. wykonywany przez nas zawód, bezszkodowa jazda, posiadanie dzieci, innych pojazdów lub karty członkowskiej w danym towarzystwie.

Zobacz też: Ubezpieczenie samochodu razem z członkiem rodziny - tańsze OC i AC

– Można też przeprowadzić symulację kosztów ubezpieczenia auta w biurach brokerskich lub dzięki kalkulatorom udostępnianym na stronach internetowych – radzi Maciej Kuczwalski.

Wojciech Frelichowski

Sprawdź co zrobić, aby płacić mniej za OC
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Sprawdź co zrobić, aby płacić mniej za OC

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości