Wszystko
o samochodach

Serwisy Specjalne / Tuning

Sprawdź hamulce zaoszczędź na paliwo

Data publikacji: Autor: Motofakty.pl

Zestaw narzędziowy Proline zawiera wszelkie niezbędne narzędzia do samodzielnej obsługi i serwisu motocykla. Pakiet złożony z wysokiej jakości narzędzi nadaje się idealnie na prezent dla motocyklisty, chcącego samodzielnie dbać i kontrolować stan techniczny swojej maszyny.

Fot. Proline Przyszła wiosna. Suchy asfalt, bez powłoki szronu, na termometrze już blisko 20 stopni. Po kilku miesiącach motocyklowego postu, na samą myśl o jeździe serce zaczyna bić szybciej. Rozsądne przejrzenie układu hamulcowego może przynieść ponad 1000 zł oszczędności. Choć ważniejsze jest to, że ruszając w trasę hamulcom będziemy mogli po prostu zaufać.

Zestaw narzędziowy Proline zawiera wszelkie niezbędne narzędzia do samodzielnej obsługi i serwisu motocykla. Pakiet złożony z wysokiej jakości narzędzi nadaje się idealnie na prezent dla motocyklisty, chcącego samodzielnie dbać i kontrolować stan techniczny swojej maszyny.

Fot. ProlineDlaczego warto sumiennie przyłożyć się do porządnego sprawdzenia i wiosennego serwisu motocykla? Po pierwsze dla własnego bezpieczeństwa, po drugie po to, żeby niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy. W mechanice możemy bez wysiłku zaobserwować efekt domina – jeden uszkodzony element znacznie skraca żywotność kolejnego. Poprawne zdiagnozowanie odstępstw od norm pomoże zaoszczędzić nawet ponad 1000 zł, a to jest z kolei  ponad 240 litrów paliwa.

Dobre narzędzia na początek sezonu
Jeśli mamy praktyczny zestaw najpotrzebniejszych narzędzi możemy samodzielnie skontrolować kilka kluczowych obszarów, mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Propozycją wprost idealną będzie motocyklowy zestaw narzędzi PROLINE (model 58092). Znajdziemy w nim wszystkie potrzebne do bieżącej obsługi maszyny klucze płaskie, nasadki, bity i grzechotki. Aż 92 elementy. Wszystko w praktycznym trwałym kuferku z motocyklową obwolutą. Wprost idealne na prezent na początek sezonu. Do kompletu potrzebować będziemy jedynie zestawu trwałych wkrętaków. I mamy podręczny garaż w zasięgu ręki.

Zestaw narzędzi Proline zawiera komplet nasadek dwunastokątnych, kluczy oczkowo-nasadowych, kluczy sześciokątnych oraz wkrętaków, które zadowolą każdego użytkownika który samodzielnie serwisuje swój motocykl.

Fot. ProlineSprawdzamy stan klocków
Po zimowym postoju, oględziny rozpoczynamy od klocków hamulcowych. Sprawdzamy czy nie są zapieczone. Można to dostrzec naciskając i zwalniając klamki hamulca. Jeśli wszystko działa poprawnie, po odpuszczeniu klamki, klocki powinny się samoczynnie cofnąć. Dla własnego spokoju warto w miarę możliwości oczyścić tłoczki w zaciskach,  a śruby je mocujące przesmarować smarem miedziowym. Jeżeli grubość okładzin zbliża się do minimalnej, trzeba pomyśleć o wymianie klocków hamulcowych. W przeciwnym przypadku można uszkodzić tarcze hamulcowe, a wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem przeszło 1000 zł za jedną tarczę.

Sprawdź hamulce zaoszczędź na paliwo
Wybierając nowe klocki hamulcowe warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane oraz do jakiego typu i modelu motocykla są dedykowane. Jednymi z bardziej wydajnych i trwałych są te wykonane z Sintermetalu. Warto także wiedzieć, że po wymianie klocków, możemy je nieświadomie zniszczyć lub obniżyć ich właściwości. Tuż po wymianie zaleca się spokoje przejechanie kilkudziesięciu kilometrów. Nowe klocki, niczym noga w nowym bucie, muszą się ułożyć i dopasować do tarczy. Unikajmy zatem mocnego i gwałtownego hamowania.

Zaopatrując się w narzędzia warto zwrócić uwagę na ilość ząbków tarczy, które posiada w sobie rękojeść z grzechotką. Im większa ich liczba, tym precyzyjniejsze jest narzędzie oraz możliwość wygodniejszej pracy w trudno dostępnych miejscach.

Fot. ProlineOglądamy przewody
Przewody hamulcowe wykonane są z gumy. Poddawane ekstremalnym ciśnieniom oraz wahaniom temperatury z czasem będą tracić swoje właściwości. Będą po prostu puchły, osłabiając efekt hamowania. Dokładne ich obejrzenie i sprawdzenie pozwoli uniknąć przykrych, a nawet niebezpiecznych sytuacji w przypadku ich pęknięcia.

Szczególnie na pierwsze w sezonie wyprawy, można zabrać ze sobą kilka najpotrzebniejszych narzędzi. Po zimowej przerwie możliwym jest, że część połączeń gwintowych w motocyklu uległo naturalnemu poluzowaniu. Jeśli takie stwierdzimy usuńmy je natychmiast. Do szybkiej obsługi maszyny powinno nam wystarczyć kilka podstawowych narzędzi, które bez problemu zmieszczą się w schowku. Zawartość pakietu można skompletować samodzielnie, powinny jednak znaleźć się w nim: rękojeść z grzechotką, wybrane rozmiary nasadek dwunastokątnych oraz kluczy oczkowo-płaskich, klucze sześciokątne (imbusy).

Układ hamulcowy to jeden z punktów wiosennych oględzin motocykla. Oprócz niego powinniśmy sprawdzić m.in. stan naładowania akumulatora, stopień zużycia i naciągnięcia łańcucha, filtr powietrza, układ smarowania. Przed wyruszeniem w trasę maszynę warto również umyć, wypolerować aby wydobyć z niej piękny motocyklowy charakter.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości