Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć podczas burzy i silnej ulewy

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć podczas burzy i silnej ulewy Jadąc samochodem podczas deszczu przede wszystkim ryzykujemy, że wpadniemy w poślizg. Grozi nam też uderzenie przez konary drzew, a nawet zmycie z drogi.

Dodatkowo deszcz ogranicza widoczność i utrudnia hamowanie, dlatego nawet doświadczeni kierowcy powinni zachować wzmożoną ostrożność. Jak podaje policja, w Polsce w 2010 r. podczas opadów deszczu doszło do prawie 5 000 wypadków, w których śmierć poniosło 510 osób, a 6 388 zostało rannych.

Zobacz: Jazda po autostradach - jakich błędów unikać? Poradnik

W naszym kraju podczas burzy w ciągu godziny pojawia się około 65 piorunów, a większość burz w roku przypada na lato, dlatego to najlepsza pora, aby dowiedzieć się jakie środki ostrożności zachować podczas wyładowań atmosferycznych oraz ulewnego deszczu.

Jeśli w czasie jazdy samochodem napotkamy gwałtowną burzę, najlepiej stanąć na poboczu z dala od drzew oraz włączyć światła awaryjne lub zjechać z drogi na parking.

Zobacz: Jazda samochodem bez klimatyzacji podczas upału - jak przeżyć?

- Jeśli burzy towarzyszą wyładowania atmosferyczne, najbezpieczniej jest pozostać w aucie. Działa ono podobnie jak klatka Faradaya i chroni przed polem elektrostatycznym, a ładunki spływają po karoserii nie zagrażając życiu pasażerów – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Siedząc w samochodzie unikać jednak należy kontaktu z jakimikolwiek metalowymi elementami i jakimikolwiek przyrządami. Warto pamiętać, że piorun może uderzyć z odległości nawet 16 km od miejsca, w którym aktualnie pada deszcz. Jeśli słyszymy odgłosy burzy, powinniśmy założyć, że potencjalnie jesteśmy w polu rażenia piorunów.

Zobacz: Autem po Europie - ograniczenia prędkości, opłaty drogowe, przepisy

Jeśli zatrzymanie samochodu jest niemożliwe, kierowca musi zachować dodatkowe środki ostrożności. Podczas ulewy zdecydowanie zmniejsza się widoczność, dlatego należy zwolnić, bardzo ostrożnie przejeżdżać przez skrzyżowania nawet gdy mamy pierwszeństwo oraz zachować większy odstęp od samochodu jadącego przed nami. Jeśli to możliwe, warto poprosić pasażera o pomoc w wypatrywaniu zagrożeń na drodze.

Jadąc za lub obok ciężarówek i autobusów, trzeba uważać na rozpryskującą się wodę wydostającą się spod ich kół, która dodatkowo ogranicza widoczność. Trzeba też pamiętać, że wydłuży się droga hamowania pojazdu, a najbezpieczniej zwalniać jest hamując silnikiem.

Jeśli na drodze znajdują się przewrócone słupy lub zerwane linie energetyczne, nie wolno koło nich jechać.

Zdecydowanie zabroniona jest jazda drogą, gdzie całą szerokością płynie woda i niewidoczna jest powierzchnia jezdni. Nie tylko narażamy się na zepchnięcie samochodu z drogi, ale też na poważne uszkodzenia w przypadku wjechania w wyrwę lub ubytek w nawierzchni.

- Jeśli woda sięga dolnej krawędzi drzwi samochodu, koniecznie trzeba się wycofać – dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Kierowcy powinni też pamiętać, aby w czasie deszczu i niedługo po nim unikać jazdy po nieutwardzonych drogach. Powstałe błoto i niestabilny grunt mogą skutecznie unieruchomić samochód.

Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć podczas burzy i silnej ulewy
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć podczas burzy i silnej ulewy

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości