Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Sprawdź, jak dobierać właściwe opony do samochodu

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Opony Nie musisz być ekspertem w dziedzinie opon, wystarczy, że będziesz postępował zgodnie z naszymi prostymi wskazówkami. Oto one.

1. Poznaj rozmiar opon w swoim samochodzie

Aby dobrać odpowiedni typ i rozmiar opony do samochodu, po prostu sprawdź, zalecenia podane przez jego producenta lub producenta opon.

2. Wybieraj opony odpowiednie do warunków klimatycznych

W Polsce od listopada do kwietnia można się spodziewać przymrozków, a zimy bywają srogie. Dlatego radzimy zaopatrzyć się w opony zimowe, które lepiej radzą sobie w niskich temperaturach i na zaśnieżonych oraz oblodzonych nawierzchniach. Opony zimowe testowano pod kątem osiągów na śniegu i błocie. Szukaj opon z symbolem trzech szczytów górskich i płatka śniegu.

Jak odczytywać oznaczenia na oponie

3. Wybieraj opony pod kątem sposoby użytkowania

Jeżeli twój pojazd jest użytkowany pod dużym obciążeniem, to wybierając opony, musisz wziąć to pod uwagę. Upewnij się, że wybrałeś oponę z odpowiednim indeksem nośności. To jaki jest wymagany możesz sprawdzić w instrukcji samochodu.

4. Szukaj opon lepszych niż przeciętne

Na oponach nie warto oszczędzać. To właśnie ogumienie decyduje o drodze hamowania i prowadzeniu samochodu w trudnych warunkach i czasem może po prostu uratować życie kierowcy i pasażerów. Lepsze opony można też użytkować dłużej, dodatkowo wiele z nich – dzięki niskim oporom toczenia – sprzyja ograniczeniu spalania.

Niewiele opon jest w stanie zagwarantować wysoki poziom wszystkich trzech parametrów. Dlatego warto sprawdzić ofertę wielu producentów ogumienia.

5. Zwróć uwagę na koszty eksploatacji

Zanim zdecydujesz się skorzystać z promocyjnej oferty, sprawdź, ile tak naprawdę będzie ona kosztowała. Zakup opon samochodowych to jedna tych inwestycji, kiedy opłaca się postawić na jakość. Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i kupić ogumienie, które mają osiągi wyższe niż przeciętne: większe bezpieczeństwo, dłuższą trwałość i oszczędności przy każdym tankowaniu. Wiodące koncerny oponiarskie już postępują zgodnie z tą logiką. Zakup droższych opon nierzadko jest bardziej opłacalny.

Materiał przygotowany przez Michelin

REKLAMA
Opony regiomoto.pl - opony i felgi samochodowe, sklep internetowy

Opony
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Opony

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości