Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Sprawdź, jak oszczędzić na ubezpieczeniu samochodu. Poradnik

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Samochody Ubezpieczenia OC i AC to jedne z większych kosztów związanych z utrzymaniem samochodu. Na szczęście jest kilka sposobów, by je zmniejszyć.

Kupujesz samochód, pomyśl o ubezpieczeniu

O kosztach ubezpieczenia - zarówno odpowiedzialności cywilnej, jak i autocasco - warto pomyśleć jeszcze przed zakupem samochodu. Marka i model auta mają bowiem wpływ na koszt ubezpieczenia.

Cena polisy zależy od wartości samochodu i przede wszystkim od pojemności jego silnika, tak więc warto się zastanowić, czy rzeczywiście opłaca nam się spełnić kaprys posiadania luksusowego auta.

Autocasco szyte na miarę będzie tańsze

Warto wiedzieć, że wysokość składki polisy AC, ujętej jako procent wartości samochodu, rośnie wraz z wiekiem auta. Dlatego jeżdżąc samochodem używanym opłaca się ograniczyć zakres ubezpieczenia wyłącznie od zdarzeń, których najbardziej się obawiamy.

Aż 45 proc. polskich kierowców posiada samochody w wieku od 6 do 10 lat. Wartość wielu z tych aut jest stosunkowo niska. Można się więc zastanowić, czy AC kradzieżowe zawsze jest im niezbędne.

Rezygnując z ubezpieczenia od kradzieży można obniżyć składkę od 20 do 30 proc., jednak decyzję należy uzależnić od wieku, rodzaju samochodu i od tego, gdzie trzymamy auto na co dzień. Wariant ten jest przeznaczony dla osób, które posiadają  garaż i rzadko zostawiają samochód na ulicy lub właścicieli samochodów z dobrymi zabezpieczeniami.

Wybór tej opcji warto uzależnić również od marki czy modelu auta. Nie warto rezygnować z ochrony kradzieżowej, jeśli posiadamy Volkswagena, Audi, czy Seata, ponieważ samochody tych marek są kradzione najczęściej. Złodziejom natomiast mniej się podobają Toyoty czy auta amerykańskie.

Mocno zaoszczędzić można decydując się na opcję likwidacji szkody w wariancie podstawowym. – Jest to zgoda na wypłatę odszkodowania na podstawie tzw. kosztorysu. Sami wybieramy warsztat, w którym dokonujemy naprawy lub auto jest naprawiane w warsztacie, który współpracuje z ubezpieczycielem. Dla właściciela auta oznacza to, że za kwotę odszkodowania nie da się kupić części oryginalnych z logo producenta auta, ale może wystarczyć na tzw. zamiennik – tłumaczy Wojciech Rabiej z porównywarki internetowej rankomat.pl.

Ponadto w przypadku AC możemy wprowadzić tzw. udział własny w szkodzie. Zazwyczaj określamy go procentowo, np. 15-20 proc. wartości szkody. W ten sposób przy wyliczeniu szkody ubezpieczyciel odejmuje od wartości pełnego odszkodowania deklarowany przez nas wkład własny, który oczywiście dokładamy z własnej kieszeni. Przy opłacaniu składki możemy liczyć na zniżkę w wysokości deklarowanego przez nas wkładu własnego

Pakiet OC, AC, NNW i Assistance nie zawsze najtańszy

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje zniżki przy sprzedaży łącznej OC i AC. Przy ubezpieczeniu OC nabywca otrzymuje w zależności od zakładu ubezpieczeń do 10 proc. zniżki za wykupienie AC. Trudno jest jednak wskazać regułę. Zdarza się i tak, że kupując OC i AC w różnych towarzystwach, można oszczędzać 5-10 proc. składki. Warto poświęcić więcej czasu na przeanalizowanie, czy oferta pakietowa rzeczywiście jest bardziej opłacalna.

Przed zakupem auta można też porównać oferty ubezpieczycieli, którzy prowadzą politykę rabatową pod kątem właścicieli wybranych marek i ich zawodów, uwzględniając różne czynniki ryzyka, takie jak wiek czy miejsce zamieszkania. Do porównania ofert warto wykorzystać Internet.

Prowadź ostrożnie i zbieraj zniżki

Ostrożne jazda samochodem opłaca się nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również korzystnie wpływa na cenę naszej polisy. Za bezwypadkową jazdę zniżka na nasze ubezpieczenie będzie się powiększać wraz z upływem kolejnych lat, a jej maksymalna wartość może osiągnąć nawet 60 proc.

Jeśli jednak dochodzi do kolizji, warto przeanalizować i porównać dwa możliwe rozwiązania. Po pierwsze, kierowca oczywiście może liczyć na naprawę i pokrycie szkody z ubezpieczenia AC, jednocześnie tracąc swój bonus za bezszkodową jazdę. A to oznacza wzrost składki w przyszłym roku nawet o 50 proc.

Alternatywą będzie wycena odszkodowania w celu oszacowania, czy nie lepszym wyjściem jest naprawić szkodę na własną rękę i zachować zniżki. Kierowcom poszkodowanym czasem bardziej opłaca się pokrycie kosztów naprawy ze swojego autocasco. Zniżki w tej sytuacji nie przepadają, gdyż zakład ubezpieczeniowy odbiera sobie wypłacone odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku.

Dodatkowo, jeśli wypracowaliśmy swoją ostrożną jazdą duże zniżki, warto sprawdzić czy towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje dodatkowe ubezpieczenie od ich utraty.

Jeśli natomiast decydujemy się na zmianę ubezpieczyciela, upewnijmy się, że wypracowane dotychczas zniżki będą u niego honorowane.

Na podstawie materiałów rankomat.pl opracował Paweł Puzio

Samochody
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Samochody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości