Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Sprawdź, jakie przepisy drogowe najczęściej łamią Polacy

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Sprawdź, jakie przepisy drogowe najczęściej łamią Polacy Najczęściej łamiemy ograniczenia prędkości i ignorujemy nakaz zatrzymania się przed zieloną strzałką. Jednak 20 procent kierowców twierdzi, że jeździ przepisowo.

Respondenci w sondażu firmy ProfiAuto przyznali, że najczęściej łamią ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym (63,1 proc. głosów) i nakaz zatrzymania się przed skrętem na zielonej strzałce (11,2 proc.). Kierowcy deklarują, że rzadziej zdarza się im nie przepuszczać pieszych czekających przed przejściem (3,6 proc. odpowiedzi) i autobusu wyjeżdżającego z przystanku (2,1 proc.).

 

- Nie znam kierowcy, któremu udałoby się jeździć nie łamiąc przepisów ruchu drogowego. Wygląda jednak na to, że aż 20 procent z nich nie zdaje sobie z tego sprawy - twierdzi Witold Rogowski z sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl, komentując wyniki sondażu.
 
Zdaniem ekspertów motoryzacji skłonność polskich kierowców do szarżowania wynika przede wszystkim ze społecznego przyzwolenia na łamanie ograniczeń prędkości. - Nikt z nas nie dzwoni na policję widząc pędzący przez miasto samochód, a np. w Szwajcarii takie zachowanie jest dość powszechne. O wiele za mało jest też kontroli drogowych w miastach - mówi Witold Rogowski.

Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że średnia prędkość w miastach w Polsce wynosi 65 km/h, a w mniejszych miejscowościach nawet 76 km/h. Tymczasem ofiarami wypadków w miastach są przede wszystkim piesi i rowerzyści.

Na pytanie co powinno się zmienić w mentalności polskich kierowców jeśli chodzi o podejście do przepisów ruchu drogowego Witold Rogowski odpowiada: - Po pierwsze przestańmy się spieszyć, brakuje nam pokory i chyba nie wszyscy mają świadomość skutków wypadku. Bądźmy bardziej tolerancyjni zarówno wobec innych kierowców, jak i innych użytkowników dróg, motocyklistów, rowerzystów i pieszych.

Wśród innych najczęściej popełnianych wykroczeń polskich kierowców eksperci wymieniają:

- wyprzedzanie „na trzeciego”
- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu
- zajmowanie miejsca parkingowego przeznaczonego dla niepełnosprawnych lub matki z dzieckiem
- łamanie zakazu rozmawiania przez telefon podczas jazdy 
- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
- ignorowanie zmiany świateł z żółtego na czerwone
- jazda samochodem bez sprawnych świateł
 
Wyniki sondażu: Który przepis ruchu drogowego zdarza ci się łamać najczęściej?

- ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym do 50 km/h – 537 głosów (63,1 proc.)
- nakaz zatrzymania się przed skrętem na zielonej strzałce - 95 głosów (11,2 proc.)
- obowiązek przepuszczania pieszych czekających przed przejściem - 31 głosów (3,6 proc.)
- obowiązek wpuszczania autobusu wyjeżdżającego z przystanku – 18 głosów (2,1 proc.)

- zawsze jeżdżę przepisowo - 170 głosów (20 proc. )

 

Sondaż przeprowadziły: auto.dziennik.pl i ProfiAuto.pl.

Wojciech Frelichowski

Sprawdź, jakie przepisy drogowe najczęściej łamią Polacy
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Sprawdź, jakie przepisy drogowe najczęściej łamią Polacy

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Niezadowolony (gość)

    A dlaczego nikt nie napisze ze polacy maja najdrozsze autostrady na swiecie . Aby przejechac z polnocy na poludnie wydamy okolo 20-30 euro za 1przejazd , za ta kwote w innych krajach mozna kupic winietke na miesiac lub kilka miesiecy. Dlatego lamiemy przepisy bo pracujemy po 10-12 godzin aby wyzywic rodzine i brak czasu staramy sie nadgonic w drodze. W niemczech 500 kilometrow przejade w 3-4 godziny a w polsce. OSTATNIO JECHALEM Z GDANSKA DO ELBLAGA 5O KILOMETROW 2 GODZINY nic dziwnego ze jak sie znajdzie kawalek prostej to wszyscy jada szybko , kazdy chce nadrobic stracony czas. Dajcie nam (kierowcom) autostrady platne po 100 euro rocznie to i my bedziemy jezdzili przepisowo . CHCIALBYM Z GDANSKA DO ZAKOPANEGO JECHAC 5 GODZIN , a nie stac na zakopiance w korku 2-3 godziny .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości