Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Sprawdź, kto może ukarać nas mandatem

Data publikacji: Autor: Aldona Minorczyk-Cichy

Fot. Archiwum Straż graniczna stanie się kolejną służbą - po policji, straży miejskiej, pożarnej oraz Inspekcji Transportu Drogowego - która będzie mogła wlepić mandat kierowcom, popełniającym wykroczenia. Czy to nie jest przesada? Uprawnienia naszych służb rozrastają się w nieprawdopodobnym tempie. Komu to jest potrzebne i czy na pewno chodzi tylko o nasze bezpieczeństwo?- Tutaj bynajmniej nie chodzi o prewencję, zapobieganie przestępczości albo Fot. Archiwum wykroczeniom. W moim odczuciu to jest kolejna instytucja, która będzie od nas ściągała pieniądze w postaci mandatów - mówi Sławomir Kania, adwokat i kierowca.


Do tej pory funkcjonariusze straży granicznej zatrzymywali samochody, żeby szukać przemycanych towarów. Sprawdzali też, czy pojazd nie jest kradziony. Od 18 września będą mieli uprawnienia niemal takie, jak drogówka. Wlepią nam mandat także za wykroczenia na drodze. Wprawdzie nie za wszystkie, ale kierowcy będą musieli uważać także i na nich.


Do listy wykroczeń, za które ukarze nas straż graniczna MSWiA dołącza także umyślne wprowadzenie w błąd, czyli podanie pogranicznikowi nieprawdziwych informacji, np. co do tożsamości danej osoby, jej obywatelstwa, zawodu, zatrudnienia, a także adresu.

MSWiA chce także , aby straż graniczna mogła wypisywać mandaty osobom, które wystawiają, wywieszają lub wyrzucają za okno ciężkie przedmioty lub płyny w taki sposób, że zagrażają one przechodzącym osobom.

Mandat od pogranicznika już za tydzień dostanie także ten, kto nie zachowa środków ostrożności przy trzymaniu np. agresywnego psa.


Te służby mogą Cię ukarać:


STRAŻ GRANICZNA: za wykroczenia drogowe, podanie nieprawdziwych informacji, powodowanie niebezpieczeństwa (np. wywieszanie za oknem ciężkiej doniczki).


STRAŻ MIEJSKA: za złe parkowanie, za wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym, prowadzenie psa bez kagańca, picie alkoholu w miejscach publicznych.


STRAŻ POŻARNA: za utrudnienie, np. zaparkowanym autem akcji gaśniczej.


WYWIAD SKARBOWY: może podsłuchiwać, obserwować, sprawdzać przesyłki.


INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO: są jak drogówka; sprawdzą też paliwo w baku.


Źródło: Dziennik Zachodni

Weź udział w akcji serwisu motofakty.pl: "Chcemy Taniego Paliwa" - podpisz petycję do rządu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • 1963lech

  Zapomnieli dodać babcie klozetowe, to będzie komplet z tym karaniem!

 • Barton

  Karze podlegają tylko łamiący prawo. Skoro ktoś chce uniknąć kary to prosta na to metoda... Proponuję sprawdzić, kto może karać i kontrolować np w juesej

 • dziennikarzW

  SG już od dawna miała prawo do kontroli ruchu drogowego, jest to jedno ich ustawowego zakresu obowiązku (PRD i SG). Czy przed 18 września można było w takim razie oszukać Funkcjonariusza Straży Granicznej np co do tożsamości? Czytajcie co piszecie.

 • driver (gość)

  Państwo KAPITALISTYCZNE,czyli liczy się tylko KAPITAŁ "kasa,kasa,kasa"

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości