Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Sprawdź "prawko"

Data publikacji: Autor: (maj)

1 kwietnia straciły ważność prawa jazdy wydane do 31 grudnia 1983 roku. Kierowca, którego policja zatrzyma z takim dokumentem może zapłacić mandat nawet do 500 zł.

Kierowca nie traci uprawnień dlatego, że jego prawo jazdy jest "przeterminowane", ale policja traktuje sprawę jasno: nie masz ważnego dokumentu - nie masz uprawnień. Policjanci zapowiadają, że w najbliższych dniach będą przez palce patrzeć na takie wykroczenia, jednak potem zaczną karać surowiej.
- Zdajemy sobie sprawę, że nowego prawa jazdy kierowca nie dostanie od razu - mówi Tadeusz Jędrasik z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi. - Nie zmienia to faktu, że bez prawa jazdy jeździć nie można.

Zdaniem Bogusława Hawrysia, dyrektora wydziału komunikacji w Łodzi, nawet jeśli kierowca złożył wniosek o nowe prawo jazdy, to za kierownicą może usiąść dopiero, kiedy otrzyma nowy dokument. Zatem każdy, kto czekał ze złożeniem wniosku o nowe prawo jazdy do końca marca, za kierownicą usiądzie najwcześniej za dwa tygodnie.

Z 70 zł jakie kierowcy płacą za wydanie prawa jazdy, 43 zł zabiera Wytwórnia Papierów Wartościowych. Reszta trafia do kasy gminy. Jest to więc rodzaj ukrytego podatku. Ponieważ w nowych dokumentach nie można wprowadzać zmian, kierowca zapłaci haracz przy każdej zmianie adresu, nazwiska, uprawnień upływie terminu ważności, gdyż powodują one konieczność wymiany prawa jazdy. Jeśli na przykład kobieta wyjdzie za mąż i zmieni nazwisko i adres, a później rozwiedzie się i ponownie się przeprowadzi, zapłaci 140 zł.

Kierowcy, posiadający prawa jazdy wydane od 1 stycznia 1984 r. do 30 kwietnia 1993 r., muszą je wymienić do 31 grudnia 2004 r. 31 grudnia 2006 r. upływa termin wymiany praw jazdy wydanych po 30 kwietnia 1993 r.

Do złożenia wniosku o wymianę dokumentu potrzebne jest zdjęcie, ksero prawa jazdy i 70 zł (płatne w kasie urzędu).

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • Waldema571 (gość)

    Łatwiej jest karać,niż zobowiązać Urzędników w Wydziałach Komunikacji w Działach Wydawania Praw Jazdy.Sytuacja polega na tym,że często osoby ubiegające się o wymianę prawa,muszą odczekać tak zwane swoje co zabiera nie raz wiele godzin w załatwieniu takiego dokumentu.Tak samo ma się rzecz do wymiany dowodów rejestracyjnych i tablic,kolejki i nie raz dość długie powodują nerwowość petentów w załatwieniu tych spraw.Opinia ta zaczerpnięta jest z obserwacji Urzędów na terenie Miasta Krakowa - Nowej Huty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości