Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Sprawdź samochód w CEPiK i rejestrze zastawów!

Data publikacji: Autor: Regina Skibińska

Fot. Archiwum Polskapresse Sprawdzenie auta w bazie CEPiK i rejestrze zastawów pozwoli uniknąć niektórych problemów z samochodem w przyszłości.

Fot. Archiwum Polskapresse Centralna Ewidencja Pojazdów i kierowców to baza danych, w której znajdują się informacje o pojazdach, ich właścicielach oraz osobach, które posiadają prawo jazdy. W bazie CEPiK wprowadzono niedawno usługę Historia pojazdu, w ramach której dostępne są takie informacje jak  liczba poprzednich właścicieli w Polsce, aktualność ubezpieczenia OC, ważność badania technicznego oraz daty poprzednich badań technicznych (od 2010 roku), przebieg pojazdu (dane gromadzone od 2014 roku) i ogólne dane techniczne pojazdu.

Usługa dostępna jest pod adresem http://www.historiapojazdu.gov.pl/. Do uzyskania informacji o pojeździe potrzebne są: numer rejestracyjny, numer VIN pojazdu i data pierwszej rejestracji.

Z kolei zastaw służy zabezpieczeniu wierzytelności, a w rejestrze zastawów ujawniane są informacje o obciążeniu danej rzeczy lub prawa zastawem rejestrowym. Przedmiotem zastawu rejestrowego mogą być m.in. pojazdy, dlatego przed zakupem używanego auta warto sprawdzić, czy nie figuruje ono w tym rejestrze. Zastaw obniża wartość auta, gdyż swoboda dysponowania nim jest ograniczona, zastawione auto można natomiast normalnie użytkować.

Zastaw jest skuteczny wobec osób trzecich, co oznacza w praktyce, że dopóki zastaw nie wygaśnie, wierzyciel może żądać zaspokojenia z przedmiotu zastawu niezależnie od tego czyją ten przedmiot stał się własnością. Jeśli więc kupimy samochód obciążony zastawem, a dłużnik nie spłaci długu, który był w ten sposób zabezpieczony, to możemy stracić nasze auto. Zbycie przedmiotu zastawu rejestrowego (tu samochodu) powoduje wygaśnięcie tego zastawu tylko wówczas, gdy nabywca nie wiedział i nie mógł wiedzieć, nawet przy zachowaniu należytej staranności, o istnieniu zastawu rejestrowego w chwili wydania mu rzeczy.

Od momentu dokonania wpisu w rejestrze zastawów nikt nie może się zasłaniać nieznajomością danych, które tam zostały ujawnione, chyba że pomimo zachowania należytej staranności nie mógł o nich wiedzieć. Z tego powodu ważne jest sprawdzenie przed zakupem, czy pojazd figuruje w rejestrze zastawów. Adnotacja o zastawie znajduje się wprawdzie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, ale ma ona jedynie charakter informacyjny i może okazać się nieaktualna.

Informacje o wpisie można bez problemu znaleźć, gdyż rejestr jest jawny i można z niego  otrzymać odpisy i zaświadczenia. Wnioski można składać w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych  - osobiście lub pocztą albo w ekspozyturach Centralnej Informacji znajdujących się przy każdym Wydziale Gospodarczym – Rejestru Zastawów - tylko osobiście. Konieczne jest wypełnienie formularza oraz uiszczenie opłaty: za zaświadczenie 20 zł, a za odpis – 15 zł. Wniosek można również złożyć w formie elektronicznej, ale do tego konieczne jest dysponowanie bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym ważnym certyfikatem.

Uzyskane odpisy i zaświadczenia mają moc dokumentów wydawanych przez sąd.

Dobrze jest też, w miarę możliwości, zapoznać się z umową zastawniczą – o pokazanie umowy możemy poprosić osobę, która sprzedaje auto. Niekiedy w umowie tej znajduje się zastrzeżenie, że właściciel auta zobowiązuje się, że nie sprzeda go osobom trzecim. Sprzedaż samochodu dokonana wbrew temu zastrzeżeniu jest ważna, ale tylko wtedy, gdy kupujący nie wiedział  bądź przy zachowaniu należytej staranności nie mógł się dowiedzieć o tym zastrzeżeniu w chwili zawarcia umowy kupna auta.

Zakaz ten ma jeszcze taki skutek, że jeśli samochód zabezpieczony zastawem wbrew zakazowi zostanie sprzedany, to osoba, której wierzytelność ten zastaw zabezpieczał, może żądać natychmiastowego zaspokojenia swojej wierzytelności, czyli w praktyce sprzedaży samochodu w trybie postępowania egzekucyjnego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • FX (gość)

  Kolejny bubel... informacji o przeglądzie brak, wg CEPIK`u mam diesla (a mam zagazowaną benzynę) i jedyne co się zgadza to fakt że ktoś za ten nic nie wnoszący bezużyteczny bubel zainkasował kilka milionów złotych...

 • dorek (gość)

  Ja sprawdzam zawsze w www.weryfikacjapojazdow.pl

 • www (gość)

  Taka informacja o zestawie bankowym na samochodzie powinna być w dowodzie rejestracyjnym... kto pozwolił na jej usunięcie? Kiedyś tak było. Obecnie musisz złożyć wniosek i czekać parę tygodni może ci odpiszą, a samochód ltóry chciałeś kupić pewnie już dawno będzie w innych rękach ... takie rzeczy tylko w Polsce...

 • łuki (gość)

  ta twoja strona reklamowa www.weryfikacjapojazdow.pl - jest płatna za darmo można sprawdzić tu: https://historiapojazdu.gov.pl/ przebiegi od 2014 i podstawowe informacje

 • dino (gość)

  Najbezpieczniejsza opcją zakupu używanego samochodu są aukcje poleasingowe, takie jak EFL.

 • Adam (gość)

  Informacja o zastawie powinna być w dowodzie rejestracyjnym wpisywana w każdym wypadku ale nie u nas w Polsce już nie będą wpisywać żeby od biednego Kowalskiego wyłudzić jeszcze 20 zeta za zaświadczenie to powinno być darmowe za co sie płaci ten podatek od wzbogacenia ? złodziejstwo jawne na każdym kroku !

 • egon (gość)

  Nie kupuj samochodu od zlodzieja

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości