Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Sprowadzanie aut może być tańsze. Walka z opłatą recyklingową

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Sprowadzanie aut może być tańsze. Walka z opłatą recyklingową Koszty związane z przywozem samochodów z innych krajów Unii Europejskiej do Polski mogą być niższe. Stanie się tak, jeśli Komisja Europejska wymusi na naszym rządzie likwidację tzw. opłaty recyklingowej.

Wynosi ona 500 zł rocznie i muszą ją uiścić wszyscy, którzy sprowadzają samochody z zagranicy na niewielką skalę (do 1000 sztuk rocznie). Dotyczy to także kierowców, którzy przywożą auto na swój użytek.

Zobacz też: Sprowadzasz samochód? Zobacz, ile zapłacisz w urzędach

Pieniądze są pobierane przez urzędników wydziałów komunikacji w starostwach powiatowych i urzędach miejskich. Trafiają do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i mają finansować system złomowania pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Tymczasem według unijnych przepisów koszty stworzenia tego systemu powinny obciążać wyłącznie producentów samochodów lub firmy żyjące z importu aut. Komisja Europejska już w 2009 r. wezwała polski rząd do zmiany przepisów i likwidacji opłaty recyklingowej. Warszawa jednak tego nie zrobiła. Komisja w ubiegłym tygodniu postawiła ultimatum. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy polski rząd nie zdecyduje się na zmianę przepisów, sprawa trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli nasz kraj przegra proces, najprawdopodobniej trzeba będzie zwrócić kierowcom pobrane opłaty.

(DKO)
fot. archiwum

Sprowadzanie aut może być tańsze. Walka z opłatą recyklingową
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Sprowadzanie aut może być tańsze. Walka z opłatą recyklingową

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości