Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Sprzedałeś auto?Zapłać podatek!

Data publikacji: Autor: Maciej Krzywoszyński

Fot. archiwum: Sprzedaż samochodu przed upływem pół roku od daty jego zakupu może być kosztowna. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym sprzedaż pojazdu stanowi źródło przychodu wyłącznie wtedy, gdy zostanie dokonana przed upływem pół roku od momentu kupna Jeśli kupiłeś i zarejestrowałeś samochód możesz go oczywiście sprzedać, ale lepiej nie robić tego przed upływem pół roku od daty zakupu.

Kupiłeś i zarejestrowałeś samochód, który po kilku miesiącach ci się znudził? Możesz go oczywiście sprzedać, ale lepiej nie robić tego przed upływem pół roku od daty zakupu.

 

Sprzedaż samochodu nawet po tygodniu od kupna i rejestracji nie jest oczywiście zakazana, ale może okazać się kosztowna. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym sprzedaż rzeczy ruchomych (w tym samochodów) stanowi źródło przychodu wyłącznie wtedy, gdy zostanie Fot. archiwum: Sprzeda¿ samochodu przed up³ywem pó³ roku od daty jego zakupu mo¿e byæ kosztowna. Zgodnie z ustaw± o podatku dochodowym sprzeda¿ pojazdu stanowi ¼ród³o przychodu wy³±cznie wtedy, gdy zostanie dokonana przed up³ywem pó³ roku od momentu kupna dokonana przed upływem pół roku od kupna (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup). Jednak z zapłatą podatku musimy się liczyć tylko wtedy, gdy sprzedamy samochód drożej, niż go kupiliśmy. Kwotą traktowaną przez Urząd Skarbowy jako przychód i podlegającą opodatkowaniu jest różnica między ceną na umowie kupna oraz na umowie sprzedaży.

 

Jeśli przykładowo kupiliśmy samochód za 5000 zł, a sprzedaliśmy za 6000 zł, to będziemy musieli rozliczyć się z urzędem „tylko” z tysiąca złotych. Jak podkreśla Szymon Ossowski z Izby Skarbowej w Poznaniu, przy obliczaniu podatku rzeczywiście brane są pod uwagę kwoty z umowy kupna i sprzedaży, ale tylko wtedy, gdy nie odbiegają znacząco od cen rynkowych pojazdu.

 

Zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym, jeśli deklarowane kwoty będą niewspółmierne do rynkowej wartości samochodu – przychód ze sprzedaży może określić organ podatkowy, czyli Urząd Skarbowy. Problem może dotyczyć wielu tysięcy osób, które przywiozły samochód używany np. z Niemiec, następnie go zarejestrowały i przez jakiś czas użytkowały, a teraz chcą go sprzedać. Jak pokazuje praktyka, wartość przywożonych samochodów jest znacznie zaniżana (w celu uniknięcia wysokiej opłaty akcyzowej). Nie opłaca się więc takiego samochodu sprzedawać przed upływem pół roku. Sprzedając go bowiem po cenie rynkowej i wpisując taką kwotę w umowie, zmuszeni będziemy do zapłaty podatku dochodowego. Jeśli natomiast na umowie wpiszemy dużo niższą cenę w celu uniknięcia podatku, możemy mieć problemy z Urzędem Skarbowym - czyli nie dość, że zapłacimy podatek, to być może także i karę.

 

Co bardzo ważne, osiągnięty ze sprzedaży samochodu czy innej rzeczy ruchomej przychód podlega opodatkowaniu łącznie z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym. Zgodnie z art. 45 ustawy o podatku dochodowym ów przychód wpisujemy do rocznego zeznania podatkowego PIT.

 

Recepta na uniknięcie tych wszystkich dodatkowych kosztów i formalności jest tylko jedna - sprzedanie samochodu po upływie pół roku od daty jego zakupu. 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • Heniek (gość)

  Czy jak kupiłem tydzień temu rower i chcę go sprzedać sąsiadowi to też muszę zapłacić podatek. Bo kupiłem okazyjnie i chcę na tym przyciąć ok. 100 zł ?? Ile wynoszą kary za niezgłoszenie takiej sprzedaży jakby mnie ktoś podkablował do skarbówki ? Rower też ruchomość. Recepta na uniknięcie tych wszystkich dodatkowych kosztów i formalności jest tylko jedna - nie głosujcie więcej w wyborach na cwaniaków którzy chcą Was puścić gołych w skarpetkach. Ludzie bądzcie mądrzejsi i przewidujący. Nie dajcie się wykorzystywać. Nie słuchajcie tych którzy mówią jak to będą dzielić i komu ile dadzą, bo Ci najpierw Wam zabiorą. Niech rządzą Ci którzy mniej dzielą i dają , a po prostu nie przeszkadzają ludziom żyć i pracować.

 • denom (gość)

  dobrze mówi, dać mu wódki

 • Grześ (gość)

  Czy jak kupiłem samochód za 50tyś rozbiłem go i chce sprzedać za 10tyś to czy fiskus odda mi podatek od straty 40tyś ?? bo wszystko się działo w ciągu miesiąca

 • Marko (gość)

  Heniu moze zostaniesz politykiem !!!!!!!!!! Ale tak powaznie to masz zajebista racje, co nowa ekipa to nas skubie z nowej strony, dlatego ja nie glosuje i wam tez radze, zbojkotojmu wybory aby grubasy nie mogly sie nachapac. Nazwy partii sie zmieniaja ale ryje caly czas te same.

 • bodek (gość)

  Heniek na PREZYDENTA ma chlopina racje dosd zlodziejstwa na najwyzszych szczeblach

 • mz (gość)

  Ja do idę na wybory, ale skreślę wszystko co się da :) Samo nie pójście nic nie zmieni, bo pójdą skreślać głosy ci najbardziej podatni na papke wyborczą i ci wybiorą taki rząd, że ho-ho, (przyjdzie pewnie spadac z tego kraju :))

 • sebowy (gość)

  ale będzie dym...

 • pk (gość)

  my nie zaglosujemy ale za to napewno pojda stare babcie ktorym robia wode sodowa z muzgu w kosciele,prawo do glosowania powinno byc max do 60 r zycia:))))

 • stefanbezoka (gość)

  [quote="pk"]stare babcie ktorym robia wode sodowa z muzgu w kosciele,prawo do glosowania powinno[/quote] [b]mózgu[/b]

 • koko (gość)

  sprawa jest prosta...trzeba tylko pilnowac zeby na obu umowach byla taka sama cena. auto moze sie znudzic, nawet po tygodniu

 • pk (gość)

  [quote="pk"]my nie zaglosujemy ale za to napewno pojda stare babcie ktorym robia wode sodowa z muzgu w kosciele,prawo do glosowania powinno byc max do 60 r zycia:))))[/quote] Bardzo mondrze zes to ujol to jest 100%racji

 • Mateusz (gość)

  A co jeśli kupiłem auto okazyjnie za 20000zl i po roku chce sprzedaż za 25000 to muszę płacić podatek od zarobionych 5000zl czy jak minęło pół roku to nic nie muszę płacić?

 • Tomek (gość)

  Ja to pójdę na wybory skreślę wszystko i napisze że głosuję na Heńka :) krótko zwięźle i na temat !

 • Tomek (gość)

  Kupiłem auto za granicą i tego samego dnia tam odsprzedalem. Muszę to gdzieś zgłaszać ?

 • Gość zawiedziony (gość)

  Gdy powstawała Solidarność ludzie się ze nre5szcie nadejdzie sprawiedliwość ale . mamy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości