Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Sprzedaż nowych aut w Polsce

Data publikacji: Autor: (w)

 Sytuacja na rynku nowych aut nieco się poprawiła, maj był najlepszym miesiącem tego roku.

Sprzedano blisko 27 tysięcy aut, o 22 proc. mniej niż rok wcześniej. Najchętniej kupujemy nowości, warto odnotować także obecność w czołówce aż trzech aut kompaktowych.

Listę aut, które najszybciej zyskują popularność, zdominowały auta zaprezentowane niedawno. Liderem tej klasyfikacji jest Toyota Corolla, wyprzedzając inne auto kompaktowe - Peugeota 307. Z czołowej dziesiątki dłuższy czas w sprzedaży są zaledwie trzy auta - Ford Focus, Opel Astra i Opel Corsa. Z tego wniosek, że nasi rodacy bardzo lubią nowości, zmieniają się także nieco proporcje między autami poszczególnych segmentów. Jeszcze w ubiegłym roku auta najmniejsze stanowiły blisko 1/4 rynku, dziś ich udział spadł niemal o połowę. Nieco lepiej mają się samochody małe, a także samochody klasy niższej średniej, te ostatnie zyskały blisko 5 proc. udziału w rynku.

Ostrożny optymizm
Wojciech Drzewiecki, analityk z firmy Samar
- Maj nie był dla polskich producentów zbyt dobrym okresem, chociaż porównując wynik sprzedaży uzyskany w kwietniu do zanotowanego na koniec maja, można mówić o pewnej poprawie. Wszystko wskazuje na to, że czerwiec będzie kolejnym dobrym miesiącem.
Po długim okresie napływu informacji negatywnych nareszcie pojawiły się informacje pozytywne, pozwalające nieco śmielej patrzyć w przyszłość. Ogłoszono nazwę potencjalnego inwestora w zakładach Daewoo - FSO na warszawskim Żeraniu, a lubelski zakład Daewoo, tym razem pod marką Andoria, rozpoczął produkcję. Nie jest to produkcja duża, ale jej utrzymanie w najbliższych miesiącach niewątpliwie odbiłoby się z korzyścią na negocjacjach z ewentualnym przyszłym inwestorem, jeżeli oczywiście uda się go znaleźć.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości