Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 36926 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Encyklopedia / Samochody

SsangYong – historia marki

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

SsangYong logo / Fot. SsangYong SsangYong to najstarszy producent koreańskich samochodów, a nazwa ta oznacza bliźniacze smoki. Jej historia zaczęła się w 1954 roku, ale wtedy funkcjonowała pod zupełnie innym oznaczeniem, a pod obecnym działa od lat 80. XX wieku.

SsangYong logo / Fot. SsangYong Jedną z kluczowych dat dla powstania firmy jest rok 1954. Wtedy to zostało założone przedsiębiorstwo Ha Dong-hwan Motor, które zajmowało się produkcją pojazdów użytkowych. Wytwarzało m.in. ciężarówki, autobusy, a także pojazdy specjalne, a wśród nich np. wozy strażackie. Ważny jest także rok 1955, gdyż wtedy zostaje założona kolejna firma, która odegrała później rolę w historii koncernu. Powstałe przedsiębiorstwo Shinjin zajmuje się produkcją autobusów, a w późniejszym czasie montowało także samochody m.in. dla Toyoty i General Motors.

Co prawda od 1939 roku funkcjonuje koncern Ssangyong, ale działał np. w branży wydawniczej, budowlanej czy paliwowej. W 1986 roku przejął on firmę Dong-A będącą następcą połączonych firm Ha Dong-hwan Motor i Sinjin Automobiles. To właśnie od tego czasu marka ta zaczęła pojawiać się na produkowanych autach.

Cofnijmy się jednak do roku 1960. Wtedy to firma Sinjin Automobiles powołuje do życia spółkę Sinjin Publica, która wkrótce zaczyna wytwarzać samochody osobowe na licencji Toyoty. Oferowane były takie modele jak Sinjin Crown i Shinshuno z 1963 roku, Sinjin Corona z 1966 oraz Sinjin Ace i Sinjin Truck z 1966.

Toyota to nie jedyny producent z którym koreańskie przedsiębiorstwo nawiązało współpracę W 1972 roku rozpoczyna współdziałanie z General Motors. Wtedy też powstała spółka General Motors Korea. Warto dodać, że w 1982 roku zostaje ona kupiona przez Daewoo Group, a rok później działa jako Daewoo Motors.

 SsangYong Korando / Fot.  SsangYong W 1974 roku powołana do życia zostaje spółka z American Motors – Sinjin Jeep Company. Wcześniej powstaje pierwszy Jeep wyprodukowany przez Sinjin, a na licencji Jeepa CJ-7 w 1983 roku rozpoczyna się produkcja SsangYonga Korando. Najpierw samochód eksportowano do Japonii, a potem pojawił się także na rynku europejskim. Druga generacja SUV-a dostępna jest od 1997 do 2006 roku, a trzecia odsłona produkowana jest od 2011 roku.

W 1991 roku producent podejmuję współpracę z Mercedesem. Na niemieckiej licencji Ssangyong wytwarza silniki oraz skrzynie biegów. W pierwszej połowie lat 90. XX wieku SsangYong produkuje m.in. terenowe Korando K4, które nawiązuje do Jeepa CJ, Korando nowej generacji, Korando Family bazująca na Isuzu Trooperze oraz Muso. W 1997 roku firma SsangYong wchodzi do segmentu samochodów osobowych luksusowym autem Chairman.

SsangYong Actyon / Fot. SsangYong Druga połowa lat 90. XX wieku to okres zmagań z azjatyckim kryzysem gospodarczym. W tym celu firma na krótko łączy się z Grupą Daewoo. Potem marka występuje samodzielnie, a od 2004 roku 49% akcji koncernu kupuje Shanghai Automotive Industry Corporation – producent z Chin. Rok 2010 to nowy rozdział w historii marki, gdyż przejęta zostaje przez indyjską spółkę Mahindra & Mahindra Limited.

Z aut warto wymienić także model Rexton, który oparty jest na Mercedesie Klasy M. Od 2004 roku produkowany jest również van SsangYong Rodius, a rok później crossover SsangYong Actyon.  

Wybrane najważniejsze daty z historii marki

1954 – powstaje firma Ha Dong-hwan Motor

1955 – założone zostaje przedsiębiorstwo Shinjin Automobiles

1960 – Sinjin Automobiles rozpoczyna współpracę z Toyotą

1972 – Sinjin Automobiles nawiązuje współpracę z General Motors  

1983 – SsangYong Korando

1986 – Ssangyong przejął firmę Dong-A

1991 – nawiązanie współpracy z Mercedesem

1997 – SsangYong Korando II

1997 – SsangYong Chairman

1998 – SsangYong Korando Family

1999 – SsangYong Musso

1999 – SsangYong na krótki okres łączy się z Daewoo

2001 – SsangYong Rexton 

2004 – SsangYong Rodius

2005 – SsangYong Actyon

2010 przejęcie przez spółkę Mahindra & Mahindra Limited

2011 – SsangYong Korando III

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Ssangyong zdjęcia

Ssangyong dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ssangyong opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Ssangyong Cena