Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Stacje diagnostyczne. Nowelizacja zdjęta z porządku obrad

Data publikacji: Autor: Stanisław Rochowicz

Przygotowany przez resort infrastruktury rządowy projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym został w ostatniej chwili zdjęty z porządku obrad. Czy zatem nadzór nad stacjami diagnostycznymi pozostanie jak do tej pory?

Fot. Dawid Łukasik Przygotowany przez resort infrastruktury rządowy projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym został w ostatniej chwili zdjęty z porządku obrad. Czy zatem nadzór nad stacjami diagnostycznymi pozostanie jak do tej pory?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas piątkowych głosowań w Sejmie złożył wniosek o zdjęcie z porządku obrad projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ws. zmian w systemie badań technicznych pojazdów. Kilka minut wcześniej zebrani posłowie przegłosowali wszystkie poprawki do projektu i pozostało już tylko głosowanie projektu ustawy w całości.
– Ponieważ ta ustawa, która była w tej chwili procedowana, budzi rzeczywiście wiele wątpliwości, wnoszę o jej wycofanie z porządku dziennego – zaapelował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zobacz także: Koszty rejestracji samochodu w 2018 roku

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przygotował resort infrastruktury. W uzasadnieniu do niego podkreślono, że „celem zmian jest wdrożenie unijnej dyrektywy, a jej efektem będzie spójny system nadzoru nad badaniami technicznymi pojazdów oraz działalnością stacji kontroli pojazdów”. Argumentowano, że „zaproponowane zmiany zapewnią również wysoki poziom badań technicznych oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego”.
W myśl projektu nadzór nad stacjami diagnostycznymi miałby zostać przeniesiony ze starostw powiatowych do Transportowego Dozoru Technicznego. Szacowany koszt tej zamiany miałby wynieść ok. 500 mln zł. Zgodnie z założeniami projektu ustawy głównym źródłem finansowania nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów mogłaby stać się opłata za badania wykonane po terminie, które miałyby być o 50 proc. wyższe niż koszt badania dokonanego w przewidzianym czasie.
Tymczasem posłowie opozycji zarówno podczas debaty w Sejmie, jak i przed głosowaniem, wnioskowali o odrzucenie projektu w całości, argumentując, że „tego projektu nie da się poprawić, więc ustawę należy napisać od nowa, bo jej przyjęcie doprowadzi do bankructwa wielu stacji diagnostycznych”. Apelowali też do prezesa Kaczyńskiego, by swojemu klubowi polecił odrzucenie ustawy.
W chwili obecnej stawka za badanie techniczne wynosi 98 zł brutto i nie zmieniła się ona od 14 lat.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • gab (gość)

  To są jakieś jaja. Badania techniczne obecnie to fikcja. Jeździ mnóstwo aut które nie mają prawa jeździć. Ktoś kto miał pomysł żeby to "sprywatyzować" kilkanaście lat temu nie wiedział, że w Polsce to nie wypali?

 • wwua (gość)

  nie tylko w Polsce, wiadomo część aut nie powinna jeździć ale czy to Niemcy czy włosi przegląd idzie załatwić w Niemczech +100euro :)

 • Komentarz usunięty.
 • FIKCJA? (gość)

  No i słusznie.Popieram Pana Kaczyńskiego.W niektórych przypadkach badanie i tak było i będzie fikcją.Nie pomogą super ustawy.

 • Komentarz usunięty.
 • Anna (gość)

  ja osobiście dla własnego bezpieczeństwa jeżdżę tylko i wyłącznie samochodami w pełni sprawnymi ale nie mogę zrozumieć skąd taki mądrala jak n.p."gabi" wie że jakiś samochód jest niesprawny i jako niesprawny przeszedł badania jasnowidz jakiś,druga sprawa jakoś nie słysze o wypadkach z powodu złego stanu aut.Myślę że opowiadanie tego typu rzeczy jest opowiadaniem bzdur.

 • gosc (gość)

  -Hej Młode panienki z Twojej okolicy szukają towarzystwa. Zupełna anonimowość Darmowy dostęp, Setki ofert z całego kraju. www.romantica.1K.pl

 • Janna (gość)

  Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całej Polski! Załóż konto za friko! Podglądaj. - www.romantica.1K.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości